Obstrüktif uyku apnesi sendromu hastalarındaretina ve koroid yapılarında meydana gelenhastalıkların serum hipoksi indüklenebilirfaktör 1 alfa (HIF-1α) ve tümör nekroz faktörüalfa (TNF-α) ile değerlendirilmesi
In patients with obstructive sleep apnea syndromeoccuring in retina and choroid structuresserum hypoxia of diseases can be inducedfactor 1 alpha (HIF-1α) and tumor necrosis factorevaluation with alpha (TNF-α)
- Tez No: 820503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OKUTUCU, DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gereç ve Yöntemler: Bu prospektif çalışma 79 obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) hastasının 158 gözünü ve yaş, cinsiyet, ve beden kitle indeksi uyumlu 39 kontrol grubununun 78 gözünü içermektedir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran ve polisomnografi (PSG) testi uygulanan hastalar apne hipopne indeksi (AHİ) değerlerine göre hafif 5≤AHI0.05). Gruplar arası BMI açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05). Kontrol grubundaki ort.
Özet (Çeviri)
Purpose: To reveal the correlation of choroidal and retinal changes with HIF1-α and TNF-α, which occur as a result of systemic inflammation increasing with disease severity in OSAS patients. Material and Methods: This prospective study included 158 eyes of 79 obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) patients and 78 eyes of 39 age, gender, and body mass index matched controls. Patients who applied to the Recep Tayyip Erdoğan University Hospital Chest Diseases outpatient clinic and underwent polysomnography (PSG) test were classified as mild 5≤AHI0.05) There was no significant difference between the groups in terms of BMI (Body Mass Index). (p>0.05) The mean in the control group. The HIF1-α level was 521.5 pg/ml, 893.25 pg/ml in the mild-moderate group and 1027 pg/ml in the severe group, and it was significantly higher in the mild-moderate OSAS and severe OSAS group than the control group. (p0.05) A statistically significant correlation was found between serum HIF1-α and serum TNF-α values.