Tek seviyeli servikal disk hernisi tedavisinde servikaldisk protezi kullanımı ile anterior servikal diskektomive füzyon uygulamalarının postoperatif orta dönemsonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative medium-term results in the treatment of single-level cervical disc herniation with the use of cervical disc prosthesis and anterior cervical discectomy and fusion procedures
  1. Tez No: 820504
  2. Yazar: FERİT TEKÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Tarafımızca yapılan çalışmanın amacı servikal disk hastalığı tedavisinde kullanılan yaygın iki cerrahi tedavi çeşidinin birbirlerine ile kıyaslayarak birbirlerine karşı üstünlüklerini ve zayıflıklarını saptamaktır. Bu karşılaştırmada bu iki yöntemi servikal cerrahi literatüründe yaygın kullanılan objektif ve geçerli skorlamalar ve radyolojik ölçümler kaydedilerek uygun istatiksel yöntemler ile karşılaştırılmıştır. Materyal ve Metod: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde servikal disk hastalığına yönelik olarak opere edilen 42 hastanın postop orta dönem sonuçları kaydedilerek kıyaslanmıştır. Hastaların preop, erken postop ve postop 1. yıl lateral servikal X-ray'ler değerlendirilmiş ve C2-7 Cobb açısı, T1 slope açısı ve servikal tilt açısı ölçülmüştür. Hastaların preop ve postop boyun ve omuz VAS skorları, NDI skorları, SPADI skorları, hastaların eklem hareket açıklıkları ve postop SF-36 skorları ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmaya alınan 42 hastanın 25'ine servikal disk protezi uygulanırken 17'sine ASDF uygulanmıştır. ASDF yapılan hastaların yaş ortalaması 51.47 iken servikal disk protezi yapılan olguların yaş ortalaması 63,24 olarak saptanmıştır. ASDF yapılan olguların yaş dağılımları anlamlı olarak düşük saptanmıştır. (p:
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study conducted by our team is to compare the advantages and disadvantages of two common surgical treatment methods used in the treatment of cervical disc disease. In this comparison, these two methods were compared using objective and valid scoring systems and radiological measurements commonly used in cervical surgery literature, with appropriate statistical methods. Materials and Methods: The postoperative mid-term results of 42 patients who underwent surgery for cervical disc disease were recorded and compared at the Department of Orthopedics and Traumatology at Manisa Celal Bayar University, Hafsa Sultan Hospital. The preoperative, early postoperative, and postoperative 1-year lateral cervical X-rays of the patients were evaluated, and measurements were taken for C2-7 Cobb angle, T1 slope angle, and cervical tilt angle. The patients' preoperative and postoperative neck and shoulder VAS scores, NDI scores, SPADI scores, joint range of motion, and postoperative SF-36 scores were also measured. Results: Out of the 42 patients included in the study, 25 underwent cervical disc prosthetic replacement, while 17 received Anterior Spinal Decompression and Fusion (ASDF) procedures. The average age of patients who underwent ASDF was 51.47, while those who received cervical disc prosthetic replacement had an average age of 63.24. The age distribution of patients who underwent ASDF was significantly lower (p < 0.001). Both groups had similar gender distributions. Two patients underwent surgery at the C4-5 level, 25 at the C5-6 level, and 15 at the C6-7 level. 72 There were no significant differences between the two groups in terms of preoperative, early postoperative, and 1-year postoperative measurements of cervical tilt, Cobb angle, and T1 slope values. No significant differences were found between the two groups in terms of preoperative and postoperative measurements of neck and shoulder VAS scores, NDI values, and SPADI values. Additionally, there were no significant differences in SF-36 scores for physical health, general health, and mental health between the two groups. Joint range of motion was similar in both groups. Conclusion: ASDF is an older method compared to cervical disc prosthetic replacement, and it is suggested that cervical disc prosthetic replacement could be an alternative to ASDF, with potentially better clinical and radiological scores. However, there is still a need for studies comparing both methods, both globally and in our country. In our study, we did not find significant differences in radiological and clinical scoring between the two surgical methods used in cervical disc disease.