Ambalaj tasarımlarında sürdürülebilirlik alanında sosyal farkındalık yaratma amacıyla artırılmış gerçeklik kullanımı: Bir kozmetik ambalajı önerisi
The use of augmented reality in packaging designs to create social awareness on sustainability: A cosmetic packaging proposal
  1. Tez No: 820512
  2. Yazar: ATİFET SENA ŞERİFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Artırılmış Gerçeklik teknolojisi etkili mesajı iletmek amacıyla ambalaj tasarımda kullanılmaktadır. Ambalaj üzerinden yola çıkılan bir Artırılmış Gerçeklik deneyiminde, kullanıcılar ürünün yaşam döngüsünü takip edebilir, doğru geri dönüşüm adımları konusunda bilgi alabilir, yeniden kullanıma uygun ambalajları keşfedebilir, ileri dönüşüm seçenekleri konusunda teşvik edilebilir. Bu tez, Artırılmış Gerçeklik teknolojisi ve ambalaj tasarımına getirdiği yenilikçi yaklaşımın sürdürülebilirlik alanında sosyal farkındalık yaratmadaki etkisini incelemektedir. Sürdürülebilirlik alanında çözüm üretmenin en etkili yolu sosyal farkındalık yaratmaktır. İlk iki bölümde bu konu üzerinde yapılan literatür taraması sonucunda önceki çalışmaların derlemesi yapılmıştır. Araştırmanın üçüncü ve dördüncü bölümünde, Artırılmış Gerçekliğin kullanım alanları ve sürdürülebilirlik ilişkisinin incelenmesi sonucunda sosyal farkındalık yaratmadaki potansiyelinin yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın bulguları, ambalaj tasarımında Artırılmış Gerçeklik kullanımının sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı artırmak için nasıl kullanılabileceğine dair öneriler geliştirmek için kullanılmıştır. Araştırma sonunda, sürdürülebilirlik alanında sorumlu bir sektör olan kozmetik alanında bir uygulama prototipi önerilmektedir. Uygulama önerisiyle, AG'nin sürdürülebilirlik konusunda toplumsal farkındalık yaratma potansiyelini inceleyerek bu boşluğa işaret etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Augmented Reality technology is used in packaging design to convey an effective message. In an Augmented Reality experience based on packaging, users can follow the life cycle of the product, learn about the right recycling steps, discover packaging suitable for reuse, and be encouraged about upcycling options. This thesis examines the effect of Augmented Reality technology and its innovative approach to packaging design on creating social awareness in the field of sustainability. The most effective way to produce solutions in the field of sustainability is to create social awareness. In the first two chapters, as a result of the literature review on this subject, previous studies were compiled. In the third and fourth chapters of the research, by examining the relationship between the usage areas and sustainability of Augmented Reality, it has been seen that its potential in creating social awareness is high. The findings of the research were used to develop suggestions on how the use of Augmented Reality in packaging design could be used to raise awareness about sustainability. At the end of the research, an application prototype is proposed in the field of cosmetics, which is a responsible sector in the field of sustainability. With the proposal, it is aimed to address this gap by examining the potential of AG to raise social awareness on sustainability.