Yeni nesil besin kaynağı mikro filizlerin topraksız yetiştiriciliğinin optimisazyonu ve insan beslenmesi bakımından öne çıkan biyoaktif bileşenlerinin ortaya çıkarılması
Optimization of soilless cultivation of new generation food source microgreens and identification of their prominent bioactive compounds for human nutrition
- Tez No: 820537
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS, PROF. DR. H. YILDIZ DAŞGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında dört farklı deneme kurulmuştur. İlk denemede mikro filiz üretiminde tezde kullanılan bitki türleri için ideal priming maddeleri belirlenerek, tohum çimlenme oranları artırılması ve hızlı çimlenme amaçlanmıştır. İkinci denemede ideal topraksız yetiştiricilik ortamları araştırılmıştır. Üçüncü denemede ise ideal tohum miktarı belirlenmesi amaçlanmıştır. Dördüncü denemede mikro filizlerin insan beslenmesinde öne çıkan besin öğelerinin araştırması yapılmıştır. Birinci denemede tohumların, ideal tohum çimlenmesinin belirlenmesi için kalsiyum nitrat, potasyum nitrat, GA3, hümik asit, bakteri, PEG 6000, deniz yosunu ve saf su priming uygulamaları denenmiştir. İkinci denemede tohumlar perlit, torf, vermikulit, agril, filtre kağıdı ve elyaf malzeme ortamında yetiştirilmiş ve en uygun topraksız yetiştiricilik ortamı belirlenmiştir. Üçüncü denemede tezde incelenen bitki türleri için ideal tohum miktarı tespit edilmiştir. Dördüncü denemede mikro filiz türlerinde makro ve mikro besin elementleri, askorbik asit , organik asit, toplam fenolik madde ve toplam flavonaid madde, şeker , β karoten, toplam antioksidan maddeler, uçucu aroma bileşenleri ve nitrat içerikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, four different experiments were conducted. In the first experiment, ideal priming materials for the plant species used in the thesis were determined to increase seed germination rates and achieve rapid germination in microgreens production. The second experiment investigated optimal soilless cultivation environments. The third experiment aimed to determine the ideal seed quantity. The fourth experiment focused on researching the prominent nutritional components of microgreens for human consumption. In the first experiment, various priming treatments such as calcium nitrate, potassium nitrate, GA3, humic acid, bacteria, PEG 6000, seaweed, and distilled water were applied to seeds to identify the ideal seed germination conditions. In the second experiment, seeds were cultivated in different soilless mediums such as perlite, peat, vermiculite, agril, filter paper, and fiber material to determine the most suitable soilless cultivation environment. The third experiment determined the optimal seed quantity for the examined plant species in the thesis. In the fourth experiment, macro and micronutrient elements, ascorbic acid, organic acid, total phenolic compounds, total flavonoid content, sugar, β-carotene, total antioxidant compounds, volatile aroma components, and nitrate content were analyzed in microgreens species.