Kavramsal nitelikleriyle 'millet, milliyetçilik ve Atatürk'ün milliyetçilik anlayışı'
'Nation, nationalism and Ataturk's understanding of nationalism' in copceptional perspective
  1. Tez No: 82056
  2. Yazar: ALP KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MURAT HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET insanoğlu, varolduğu günden beri şu veya bu nedenle kendisini bir topluluğa ait kılma çabası içerindedir. Bu çaba sonucunda oluşan insan birlikteliklerini niteleyen“ortak kimlikler”ortaya çıkmıştır. Bunların genel özellik gösterenleri,“ırk”,“kültür”,“etniklik (etnisite)”ve“millet”kavramlarıdır. Bu kavramlardan“millet”kavramı en kapsamlı olanı olup, diğer“ortak kimliklerin”tamamını içine alır. Yine bu kavramlardan hareketle çeşitli yaklaşımlar oluşmuştur. Bunlar,“ırkçılık”,“kültürcülük”,“etnikçilik”ve“milliyetçiliktir. ”Irkçılık“, ”kültürcülük“ ve ”etnikçilik“in etki alanları nisbeten sınırlı iken, ”milliyetçilik“ insanlık tarihini derinden etkilemiş, günümüz dünyasının oluşumuna yön vermiş, hatta kendi ”millet“ yani ”siyasal millet“ tanımını dahi yaratmıştır. ”Türk milleti“ ve ”Türk milliyetçiliği“ kavramları da tarihin ve özellikle Osmanlı tarihinin son dönem gelişmelerinden etkilenmiş ve ona göre içerik kazanmıştır. ”Atatürk'ün milliyetçilik anlayışı“ da, ”Türk milliyetçiliği“nin bir aşamasıdır ve bu aşamalardan en çağdaş olanıdır. Bu tez çalışmasında, tüm bu kavramlar kavramsal olarak incelenmiş, bir kısım çıkarımlarda bulunularak ”Atatürk'ün milliyetçilik anlayışının yönü ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since his or her existing in the world, the human being, for this or that reason, has tried to be a part of a community. As the result of this effort,“mutual identities”which identify the human communities emerged. Those which have“general”characteristics are the concepts of“race”,“cultur”,“ethnicity”and“nation”. The concept of the“nation”, is the one that's most comprehensive, includes all of the other“mutual identities”. Due to those concepts, different approaches are formed. These are“racism”,“culturalism”,“ethnicism”and“nationalism”. Although the impact area of“racism”,“culturalism”and“ethnicism”is limited because of different reasons;“nationalism”affected the history of humanity, directed the being formed of today's world, and moreover created his own definition of“nation”, i.e.“political nation”. And also, the concepts of the“Turkish nation”and the“Turkish nationalism”have been affected with developments of history and especially of the last phase of Ottoman history, and gained different contents. So, the“Ataturk's understanding of nationalism”is a phase of“Turkish nationalism”, and the most contemporary phase. In this study, all these concepts have been handed conceptional, and by way of getting conclusions it has been tried to emphasize the characteristics of the“Ataturk's understanding of nationalism”.