Yaşlı bireylerde geleneksel direnç antrenmanı ve süspansiyon antrenmanının kas kütlesi, denge, fiziksel fonksiyon ve bilişsel işleve etkileri
The effect of suspensıon tranıng and tradıtıonal resıstance traınıng on muscle mass, balance, physıcal functıon and cognıtıve functıon ın older adults
  1. Tez No: 820602
  2. Yazar: FATMA ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET YAŞLI BİREYLERDE GELENEKSEL DİRENÇ ANTRENMANI VE SÜSPANSİYON ANTRENMANININ KAS KÜTLESİ, DENGE, FİZİKSEL FONKSİYON VE BİLİŞSEL İŞLEVE ETKİLERİ Fatma ÇAKAR Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Hareket ve Antrenman Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Danışman: Doç. Dr. Gülşah ŞAHİN 29/08/2023,78 Bu araştırmanın amacı, yaşlı bireylerde geleneksel direnç antrenmanı ve süspansiyon antrenmanlarının kas kütlesi, denge, fiziksel fonksiyon ve bilişsel işlev üzerindeki etkilerini incelenmektir. Araştırmaya, 65-80 yaş arası 23 yaşlı birey dahil edilmiştir. Katılımcılar süspansiyon grubu (SG=8), geleneksel direnç grubu (GG=8) ve kontrol grubu (KG=7) olarak üç gruba ayrılmıştır. Süspansiyon grubu (SG) TRX ile yapılan kuvvet antrenmanlarına, geleneksel grup (GG), kendi vücut ağırlığı ve ek ağırlıklara uygulanan direnç antrenmanlarına ve kontrol grubu (KG) ise ön, ara ve son test ölçümlerine katılmışlardır. Tüm antrenmanlar 12 hafta, haftada 2 gün devam etmiştir. Araştırmanın başlangıcında boy-ağırlık ölçümü, beden kompozisyonu ölçümü, sandalyede otur kalk testi, kol bükme testi, sandalyede otur eriş testi, yürüme testi, kalk yürü testi, MOCA bilişsel işlev testi ve Berg denge ölçeği uygulanmıştır. Tüm test ve ölçümler 6 hafta sonra ve 12 hafta sonra tekrar edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, 12 hafta sonra grupların beden ağırlığı, beden kütle indeksi, yağ kütlesi, yağ%, yağsız beden kütlesi, alt taraf esnekliği ve yürüme mesafesi ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF SUSPENSION TRANING AND TRADITIONAL RESISTANCE TRAINING ON MUSCLE MASS, BALANCE, PHYSICAL FUNCTION AND COGNITIVE FUNCTION IN OLDER ADULTS Fatma ÇAKAR Çanakkale Onsekiz Mart University School of Graduate Studies Master of Science Thesis in Movement and Training Sciences Advisor: Assoc. Prof. Dr. Gulsah SAHIN 29/08/2023,78 The aim of this study is to examine the effects of traditional resistance training and suspension training on muscle mass, balance, physical function and cognitive function in older adults. 23 older adults between the ages of 65-80 were included in the study. Participants were divided into three groups as suspension group (SG=8), traditional resistance group (TG=8) and control group (CG=7). The suspension group (SG) participated to the suspension training, the traditional group (TG) participated to the traditional resistance training and the control group (CG) participated in the pre-test, intermediate test and post-test measurements. All trainings continued for 12 weeks, 2 days a week. At the baseline, height-weight measurement, body composition measurement, sit and stand test, arm curl test, sit and reach test, walking test, stand up and go test, MOCA cognitive function test and Berg balance scale were applied. All tests and measurements were repeated after 6 weeks and 12 weeks later. The conformity of the data to the normal distribution was analyzed with the Shapiro-Wilk test analyzed. As a result of the study, the difference between the groups' body weight, body mass index, fat mass, fat %, lean body mass, lower limb flexibility and walking distance was not significant after 12 weeks (p>0.05).