Rahman Suresinde belagat ve üslup açısından sanatsal suret güzellikleri
Descriptive aesthetics of Surah Rahman in terms of rhetoric and style
  1. Tez No: 820668
  2. Yazar: SELMA İSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOSTAFA ABDELHADY ABDELSATAR MOHAMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kur'an-ı Kerim; fikri, edebi, retorik ve üslup bakımından önemli ilahi bir kitaptır. İşte bu çalışmalardan birisi de belagat araştırmalarını zenginleştiren zımnen de Kur'ân-ı Kerîm'in taşıdığı betimsel estetiğe yönelik. Bu çalışmada, Rahman Suresi'nin belagat ve üslup açısından taşıdığı betimsel estetik ele almıştır. Bu çerçevede araştırmada belagat, meânî ilminde varit olan sanatsal betimler, beyana dair çeşitlilikleri ve bedi' sanatlarını bir araya getirilmiştir. Çalışma giriş, başlangıç, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde Rahman Suresi'nin mahiyeti indiği yer ve sebebi nüzulü, surenin öncesi ve sonrası ile olan münasebeti, tilavet ve nüzuldeki tertibi, fazileti ve temel hususiyetleri ele alınmıştır. Birinci bölümde Kur'an-ı Kerim'deki sanatsal suret, sanatsal suretin mahiyeti üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; Rahman Suresi'ndeki sanatsal betimlemeler; meânî, bedi' ve beyan ilimleri bağlamında incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Rahman Suresinde yapısal nazım üslubu, hitap üslubu ve çeşitleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran; It is a divine book that has many features and qualities in terms of intellectual, literary, rhetorical and style. One of these studies is implicitly aimed at the descriptive aesthetics of the Qur'an, which enriches rhetoric studies. In this study, the descriptive aesthetics of Surah Rahman in terms of rhetoric and style is discussed. In this framework, in this research, rhetoric, artistic descriptions that exist in the science of meânîng, diversity of expression and bedi' arts are brought together. The study consists of introduction, beginning, three chapters and conclusion. In the introductory part, the nature of the Surah Rahman, its place and reason, its relation with the before and after of the Surah, its arrangement in recitation and revelation, its virtue and basic characteristics are discussed. In the first chapter, the artistic image in the Qur'an and the nature of the artistic image are emphasized. In the second part; Artistic descriptions in Surah Rahman; It has been examined in the context of meânîng, body and statement sciences. In the third part; Structural verse style, addressing style and varieties in Surah Rahman were examined.