Pandeminin 3. senesinde yoğun bakım doktorlarının tükenmişlik sendromu, depresyon semptomları ve farkındalıkları açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 820676
  2. Yazar: MERVE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA NUR BAYKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş/Amaç: Çalışmamız COVID-19 pandemisinin üçüncü senesinde Türkiye genelinde YBÜ'de çalışan doktorları tükenmişlik sendromu ve depresyon bulguları açısından değerlendirmek, etkili faktörleri belirlemek ve YBÜ doktorlarının kendi tükenmişlik durumları ve depresyonları konusundaki farkındalıklarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Gereç/Yöntem: On-line olarak hazırlanan anket linki TYBD web sitesi yoluyla YBÜ'de çalışan doktorlara ulaştırılarak çalışmaya katılmaya davet edilmişlerdir. Anket formunun çalışma onamı anket metninin önünde yer alan yazılı onam ile alınmıştır. Veri toplama tarihi 01.04.2022 – 01.10.2022 arasıdır. İlk bölümde katılımcıların sosyodemografik özellikleri, ikinci bölümünde COVID-19 hastalarını takip ederken en çok yaşadıkları sorunlar, pandeminin mesleklerine bakışlarına etkisi araştırılmış ve kendilerinin depresyon ve tükenmişlik düzeylerini değerlendirmeleri istenmiştir. Üçüncü bölümde ise MTÖ ve BDÖ ölçekleri ile katılımcıların depresyon ve tükenmişlik bulguları ve açısından objektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır(Bkz. EK 2). İstatistiksel analiz IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) ile yapıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 241 YBÜ doktorlarının 149'u ( %61,8) kadın ve 92'si (%38,2)'si erkekdi. 19.9'u hafif, % 22.8'i orta, % 8.7'i şiddetli depresif belirtiler göstermekteydi. % 75.5'inde orta/yüksek düzeyde duygusal tükenmişlik, % 53.1'inde orta-yüksek düzeyde duyarsızlaşma,% 77.6'ında orta-yüksek düzeyde kişisel başarı hissinde azalma saptanmıştır.% 18.7'si intihar düşüncelerine sahip olduğunu, % 13.3'ü zaman zaman intihar etmeyi düşündüğünü ancak cesaret edemediğini,% 1.2'si kendisini öldürebilmeyi istediğini, % 3'ü ise bir fırsatını bulsa kendisini öldüreceğini ifade etmiştir. Tartışma/Sonuç: Pandeminin son döneminde yapılan bu çalışmaya göre YBÜ doktorlarında depresyon ve tükenmişlik sıklığı halen kabul edilemeyecek kadar yüksek olup, YBÜ doktorlarının depresyon ve tükenmişlik açısından öz farkındalıkları düşüktür.
Özet (Çeviri)
Introduction/Aim: Our study was conducted in the third year of the COVID-19 pandemic to assess ICU physicians for signs of depression and burnout syndrome, to determine the effective factors, and ICU doctors' self-awareness of their burnout and depression statuses. Materials /Methods: An online survey link was distributed to doctors working in ICUs through the Turkish Society of Intensive Care website, and they were all invited to participate in the study. The survey's informed consent was obtained through a written statement placed before the survey text. Data collection date was determined as between 01.04.2022 and 01.10.2022. The first section collected participants' sociodemographic characteristics, the second section investigated the most common challenges faced while treating COVID-19 patients, the impact of the pandemic on their profession, and their self-assessment of depression and burnout levels. The third section aimed to objectively assess participants' depression and burnout symptoms using the MTÖ and BDÖ scales (See Appendix 2). Statistical analysis was perforned using IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). Findings: Of the 241 intensive care doctors participating in the study, 149 (61,8%) were female and 92 (38,2%) were male. 19,9% of them showed mild, 22,8% moderate and 8,7% severe depressive symptoms. 75,5 % revealed moderate-high level of emotional exhaustion; 53,1% moderate-high level of insensitiveness and 77,6% moderate- high decrease in personal succes. 18,7% had suicidal thoughts, 13,3% had thought about committing suicide from time to time but did not dare, 1,2% wanted to kill themselves, 3% stated to kill themselves if they had a chance. Discussion/Conclusion: According to this study conducted in the last period of the pandemic, the prevalence of depression and burnout in ICU doctors is still unacceptably high and ICU doctors have low self-awareness in terms of depression and burnout.