3-9 yaş arası otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuklarda hiperakuzi ile işitmeye dayalı davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between hyperacusis and hearing-based behavior problems in children with autism spectrum disorder between 3-9 years old
- Tez No: 820677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL TERLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hiperakuzi genel anlamda günlük yaşamda bir bireyin çevrede duyduğu seslere karşı göstermiş olduğu düşük tolerans veya sese karşı göstermiş olduğu aşırı hassasiyet durumudur. Hiperakuziye sebep olan birden çok hastalık/tanı vardır. Bunlar; migren, işitme kaybı, gürültü, tinnitus ve nörogelişimsel bozukluklardır. Nörogelişimsel bozukluklarda hiperakuzinin en sık görüldüğü Otizm Spektrum Bozukluğudur (OSB). OSB'de hiperakuziye bağlı işitsel duyarlılık daha fazladır. Otizmli pediatrik grupta hiperakuziye bağlı işitmeye dayalı davranış problemleri görülmektedir. Sese karşı işitsel uyaranları yoğun algıladıklarından ötürü duyusal uyaranlara karşı tekrarlayıcı davranışları bulunmaktadır. Bu işitmeye dayalı anormal davranış problemleri sıklıkla sese karşı kulak kapatma veya sesi duymazdan gelme gibi davranışlar içerir. Ancak, işitme temelli davranış problemleri sadece hiperakuziye bağlı değildir. Çalışmada hiperakuziye sahip otizmli çocuklar ile hiperakuzisi bulunmayan otizmli çocukların belirlenip günlük işitsel seslere göstermiş olduğu atipik davranışları Pediatrik Duyu Profili ile inceleyip karşılaştırarak bu davranış problemlerinin ne sıklıkla yapıldığı ve sebebinin hiperakuziye bağlı olup olmadığını belirlemek amaçlanmaktadır. Çalışmaya Otizmli 20 hiperakuzisi bulunan ve 20 hiperakuzisi bulunmayan 3-9 yaş arası çocuklar dahil edilmiştir. Toplam 40 otizmli çocuk üzerinden çalışma yürütülmüştür. Çalışmada aile demografik form kullanılmış, iki grup arasında Pediatrik Duyu Profili Ölçeği ile işitmeye dayalı davranışlar arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, hyperacusis is a state of low tolerance or hypersensitivity to the sounds that an individual has in daily life. There are multiple diseases/diagnoses that cause hyperacusis. These; migraine, hearing loss, noise, tinnitus and neurodevelopmental disorders. Autism Spectrum Disorder (ASD) is the most common form of hyperacusia in neurodevelopmental disorders. Auditory sensitivity due to hyperacusis is higher in ASD. Hearing-based behavioral problems due to hyperacusis are seen in the autistic pediatric group. Since they perceive the auditory stimuli intensely against the sound, they exhibit repetitive behaviors against the sensory stimuli. These abnormal behavioral problems with hearing often include behaviors such as muting or ignoring the sound. However, hearing-based behavioral problems are not just due to hyperacusis. In this study, it is aimed to determine how often these behavioral problems occur and whether the cause is related to hyperacusis by examining and comparing the atypical behaviors of children with autism with hyperacusis and children with autism without hyperacusis with the Pediatric Sensory Profile. Children aged 3-9 years, aged 20 years with hyperacusis and 20 years without hyperacusis were included in the study. The research was conducted on 40 children with autism. The family demographic form was used in the study and the relationship between Pediatric Sensory Profile Scale and hearing-based behaviors was examined between the two groups.