Hemşirelerin mesleğe bağlılık düzeylerinin bakım davranışları üzerine etkisi
The effect of nurses' professional commitment levels on their care behavior
  1. Tez No: 820675
  2. Yazar: NİMET GÖKÇE BEKDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN TÜRK DÜDÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, hemşirelerin mesleğe bağlılık düzeylerinin bakım davranışları üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak yürütülen araştırmanın çalışma evrenini görev yapmakta olan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırmada gelişigüzel örneklem yöntemi kullanılmış, gönüllü olarak katılmak isteyen 293 hemşire araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği ve Bakım Davranışları-24 Ölçeği kullanılarak, Google Form aracılığıyla online olarak toplanmıştır. KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi İlaç ve Tıbbi Cihaz Dışı Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik kurul onayı ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerden sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan; parametrik test varsayımlarını karşılayan değişkenler için t testi, Tek Yönlü Varyans analizi; non-parametrik testlerden Mann Whitney-U testi, Kruskall Wallis H testi; değişkenler arasındaki ilişkileri test etmek için Korelasyon analizi ve Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Hemşirelerin mesleğe bağlılık düzeyleri ortalamanın üzerinde bulunmuştur. Hemşirelerin mesleği isteyerek seçme durumu, mesleki eğitimlere katılımı ve mesleğini tavsiye etme durumu ile mesleğe bağlılık düzeyleri arasındaki fark çok ileri derecede anlamlı bulunmuştur. Mesleği isteyerek tercih eden hemşirelerin mesleğe bağlılık düzeyleri yüksek bulunmuştur. Çalışanların eğitim düzeyine ve çalıştıkları hastane türüne göre hemşirelerin mesleğe bağlılık düzeyleri değerlendirildiğinde lise mezunu ve üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin risk grubunda yer aldığı belirlenmiştir. Hemşirelerin mesleğe bağlılıkları arttıkça bakım davranış düzeylerinin de arttığı bulunmuştur. Hemşirelerin mesleğe bağlılıklarını güçlendirecek ve bakım davranış düzeyinin artmasını sağlayacak eğitim, kongre, sempozyum hizmet içi kurslar gibi aktivitelerde yer almaları önerilmektedir. Anahtar Kelimeler Hemşirelik, Mesleğe Bağlılık, Bakım Davranışları
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of the level of professional commitment of nurses on their care behaviors. The study population of the research, which is carried out as a descriptive and relationship-seeking study, consists of working nurses. Random sampling method was used in the research, and 293 nurses who wanted to participate voluntarily were included in the research. Data of the research; The Personal Information Form was collected online via Google Form, using the Nursing Professional Commitment Scale and the Care Behaviors-24 Scale. Ethics committee approval was obtained from KTO Karatay University Faculty of Medicine Non-Drug and Medical Device Research Ethics Committee and informed consent was obtained from the participants. In the analysis of the data, descriptive statistics include number, percentage, mean, standard deviation, median; t test for variables that meet parametric test assumptions, One-Way Analysis of Variance; non-parametric tests, Mann Whitney-U test, Kruskall Wallis H test; Correlation analysis and Structural Equation Modeling were used to test the relationships between variables. The level of professional commitment of the nurses was found above the average. The difference between nurses' willingness to choose the profession, their participation in vocational training, their recommendation for the profession, and their level of commitment to the profession was found to be highly significant. The level of professional commitment of the nurses who chose the profession willingly was found to be high. When the level of commitment to the profession of nurses was evaluated according to the education level of the employees and the type of hospital they work in, it was determined that nurses who were high school graduates and working in university hospitals were in the risk group. It was found that as nurses' professional commitment increases, their level of care behavior also increases. It is recommended that nurses take part in activities such as training, congresses, symposiums and in-service courses that will strengthen their commitment to the profession and increase their level of caring behavior. Keywords Nursing, Professional Commitment, Care Behaviors