Sedanter kişilerin bel – kalça oranı ve mobilizasyon eksikliğinin aerobik kapasite ile olan ilişkisi
The relationship between waist-hip ratio and lack of mobilization and aerobic capacity of sedentary persons
  1. Tez No: 820684
  2. Yazar: CİHAN BORA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Cihan BORA Sedanter Kişilerin Bel – Kalça Oranı ve Mobilizasyon Eksikliğinin Aerobik Kapasite ile Olan İlişkisi Yüksek Lisans Tezi İstanbul, 2023 Amaç: Gündelik yaşamında asgari fiziksel aktivite yapan sedanter kişiler, yaşantılarında yapmak zorunda kaldıkları işlerden başka fiziksel aktivitede bulunmayan kişilerdir. Sedanter yaşam şekli, insan sağlığını olumsuz açıdan etkileyerek, kalp ve damar, solunum yolu, sinir sistemi, depresyon, stres gibi önemli sağlık sorunlarına davetiye çıkarmasının yanı sıra bedende oluşan duruş bozukluğunun bir sonucu olarak, vücut kaslarının ana motorik özelliklerinden olan dayanıklılık, kuvvet, hız ve esneklik bakımından işlevsel kayıpların yaşanması, kemik yoğunluğunun azalması, eklem kireçlenmesi, kolay sakatlanma ve hareket kayıpları yaşanmasına da sebep olabilir. Literatürde sedanter kişiler, bel kalça oranı, mobilite ve aerobik kapasite gibi kavramlarla ilgili çalışmalar bulunmasına rağmen hepsinin aynı anda ilişkisinin incelendiği bir çalışmaya rastlanamamıştır. Bu bağlamda çalışma literatürdeki bir eksiği tamamlaması açısından önem taşırken aynı zamanda hareket açılarının araştırmalarına da bir tartışma konusu yaratarak yeni doğruların araştırılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Metot ve Yöntem: Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde egzersiz yapan sedanter katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ili Ümraniye ilçesi Haldun Alagaş Spor Kompleksindeki 30 sedanter erkek katılımcı ile rastgele yöntemle gönüllülük esasına göre seçilmiştir. Araştırmada, literatür taraması yöntemiyle kavramsal çerçeve oluşturulmuş, çalışmaya katılacak denekler için ölçüm yapılmadan önce PAR-Q testi uygulanmıştır. Bel-kalça, mobilite eksikliği ve aerobik kapasite ölçümleri için uygulanacak test ve cihazlar: rotasyon stabilite, FSM testi (derin çömelme, engelli adım alma, sıralı hamle, aktif düz bacak kaldırma, sınav), polar bant, skinfold, bady impedance analyzer şeklinde belirlenmiş, katılımcıların bu testlerden aldığı puanlar SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Bu çalışma, bel-kalça oranı ve mobilizasyon eksikliği faktörlerinin birlikte değerlendirilmesinin aerobik kapasite üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Sonuçlar: Çalışmanın sonucunda araştırmanın ana hipotezleri olan“Sedanter kişilerin bel–kalça oranı kişinin genel sağlık seviyesi ile ilgili bilgi verir”ve“Sedanter kişilerin bel–kalça oranı, mobilite ve aerobik kapasitesi kişinin fitlik seviyesi ile ilgili bir bilgi verir”bilgileri anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cihan BORA The Relationship between Waist-Hip Ratio and Lack of Mobilization and Aerobic Capacity of Sedentary Persons Master's Thesis İstanbul, 2023 Objective: Sedentary people who do minimal physical activity in their daily life are those who do not engage in physical activity other than the jobs they have to do in their lives. The sedentary lifestyle affects human health negatively and invites important health problems such as cardiovascular, respiratory tract, nervous system, depression and stress. It can also cause functional losses in terms of flexibility and flexibility, decrease in bone density, joint calcification, easy injury and loss of movement. Although there are studies on concepts such as sedentary people, waist-hip ratio, mobility and aerobic capacity in the literature, no study examining the relationship of all of them at the same time has been found. In this context, while the study is important in terms of completing a deficiency in the literature, it is also aimed to contribute to the research of new truths by creating a discussion topic for the research of movement angles. Method and Method: The population of the research consists of sedentary participants who exercise in Istanbul. The sample of the study was chosen randomly with 30 sedentary male participants in Haldun Alagaş Sports Complex in Ümraniye district of Istanbul on a voluntary basis. In the research, a conceptual framework was created with the literature review method, and the PAR-Q test was applied before the measurement was made for the subjects to participate in the study. Tests and devices to be applied for waist-hip, lack of mobility and aerobic capacity measurements: rotation stability, FSM test (deep squatting, disabled step taking, sequential lunge, active straight leg lifting, exam), fleece band, skinfold, body impedance analyzer. The scores of the participants from these tests were analyzed using the SPSS 25 package program. Results: This study shows that the combined evaluation of waist-hip ratio and lack of mobilization factors may have a greater effect on aerobic capacity. Results: As a result of the study, the main hypotheses of the research,“Waist-hip ratio of sedentary people gives information about the general health level of the person”and“Waist-hip ratio, mobility and aerobic capacity of sedentary people gives information about the fitness level of the person”showed significant differences.