Reklam tasarımında tipografi ve bir uygulama çalışması
Typography in advertising design and an implementation study
  1. Tez No: 820686
  2. Yazar: SELİN NİMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Reklam tasarımında kullanılan tipografinin, iletilmek istenilen mesaj ile uyum ve bütünlük içerisinde olması gerekmektedir. Reklam tasarımları gerek ürün tanıtımı yapmak gerek marka bilinirliğini artırmak için oluşturulmaktadır. Uygulanan reklam tasarımlarında, görsel iletişim tasarımının önemli unsuru olan tipografi sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında, reklam tasarımı, tipografi ve tipografinin unsurları, reklam ortamları görsel iletişim tasarımı açısından incelenmiştir. İlk olarak reklam tasarımı kavramı ele alınmış, amacı, hedef kitleyle iletişimi, tarihi ve türleri ele alınmış, detaylı araştırma yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde reklam tasarımında yaratıcı süreç, tipografi tasarımı, tasarım ilkeleri ve okunurluk konuları ele alınmıştır. Tipografi konusunda teknik bilgilere yer verilmiş ve reklam tasarımlarında kullanılan tipografi ögelerinin analizleri yapılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise araştırmacı Bose QuietComfort 35 kulaküstü kulaklık özelinde çeşitli reklam ortamları için tasarımlar uygulanmıştır. Uygulama çalışmasında, tipografinin kullanımı, potansiyel hedef kitleyle duygusal bağ kurması amacıyla tamamlanmıştır. Teorik bilgiler ve uygulama örnekleriyle birlikte, tipografinin reklam tasarımında nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini anlatmak tezin önemini oluşturmaktadır. Bu çalışma, reklam tasarımı ve tipografi alanında uzmanlaşmak isteyen veya alana yeni başlayan tasarımcılar için önemli bir kaynak oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Typography used in advertising design should be in harmony and coherence with the intended message. Advertising designs are created to promote product introduction and increase brand awareness. Typography, an important element of visual communication design, is frequently used in designed advertising materials. Within the scope of this thesis, advertising design, typography and its elements, and advertising environments were examined from the perspective of visual communication design. Firstly, the concept of advertising design was discussed, including its purpose, communication with the target audience, history, and types, with detailed research conducted. The second section of the study focused on the creative process in advertising design, typography design, design principles, and readability. Technical information about typography was provided, and analyses of typography elements used in advertising designs were conducted. In the fifth and final section, static advertising designs were applied for the researcher's Bose QuietComfort 35. In the application study, the use of typography was completed with the aim of establishing an emotional connection with the potential target audience. The importance of the thesis lies in explaining how typography can be effectively used in advertising design through theoretical knowledge and practical examples. This study aims to serve as a valuable resource for designers who specialize in advertising design and typography or are new to the field.