İnsansız hava aracı işletilmesinden doğan sorumluluk ve sorumluluğun sigortalanması
Liability arising from the operation of unmanned aerial vehicles and its insurance
  1. Tez No: 820689
  2. Yazar: MÜCAHİT TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Sivil Havacılık, Law, Insurance, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
İnsansız hava araçlarının sayısındaki ve çeşitliliğindeki artışa paralel olarak insanlarla olan etkileşimin artması; hukuki açıdan, insansız hava araçları kaynaklı sorumluluk esaslarının belirlenmesini gerektirmektedir. Türk hukukunda insansız hava araçları, devlet insansız hava araçları ve Türk sivil insansız hava araçları olarak ikiye ayrılmaktadır. Çalışmamızda Türk sivil insansız hava araçları ele alınmıştır. Türk sivil insansız hava araçları ile gerçekleştirilen faaliyetler nedeniyle üçüncü kişilerin zarara uğraması, sorumluluk hukukunda, birçok sorumluluk türünün doğmasına neden olabilir. Çalışmamızda 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu madde 134 ve devamı hükümlerinde düzenlenen sivil hava aracı işletenin sorumluluğu incelenmiştir. İnsansız hava aracı işleteni, Türk Sivil Havacılık Kanunu madde 138, Sivil Hava Araçları Üçüncü Şahıs Mali Sorumluluk Sigortası Hakkında Yönetmelik madde 6 ve İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-İHA) madde 10/2 uyarınca, insansız hava aracının işletilmesinden doğan sorumluluğunu sigortalatmak zorundadır. Çalışmamızda, insansız hava aracı işleteninin yaptırmak zorunda olduğu sigorta, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile Sivil Hava Araçları Üçüncü Şahıs Mali Sorumluluk Sigortası Hakkında Yönetmelik hükümleri kapsamında açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the increase in the number and variety of unmanned aerial vehicles, the interaction with humans has also increased. In terms of law, this requires the determination of the principles of responsibility arising from unmanned aerial vehicles. In Turkish law, unmanned aerial vehicles are divided into state unmanned aerial vehicles and Turkish civil unmanned aerial vehicles. Our study focuses on Turkish civil unmanned aerial vehicles. As a result of activities carried out with Turkish civil unmanned aerial vehicles, third parties may suffer damages, leading to the emergence of many types of responsibility in liability law. In our study, the liability of the operator of a civil aircraft regulated in Article 134 and subsequent provisions of the Turkish Civil Aviation Code No. 2920 has been examined. According to Article 138 of the Turkish Civil Aviation Code No. 2920, Article 6 of the Regulation on Third-Party Liability Insurance for Civil Aviation, and Article 10/2 of the Instruction on Unmanned Aerial Vehicle Systems, the operator of an unmanned aerial vehicle must insure their liability arising from the operation of the unmanned aerial vehicle. In our study, the insurance that the operator of an unmanned aerial vehicle is required to obtain has been explained within the scope of the Turkish Commercial Code No. 6102 and the Regulation on Third-Party Liability Insurance for Civil Aviation.