Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi nöroloji polikliniğine başvuran multiple sklerozis hastalarının gözlemsel kayıt çalışması
Observational record study of multiple sclerosis patients presenting to the neurology outpatient clinic of Kocaeli University Faculty of Medicine hospital
  1. Tez No: 820688
  2. Yazar: SENA DESTAN BÜNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EFENDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Multiple sklerozis, inflamasyon, demiyelinizasyon ve akson hasarı ile karakterize ak madde ön planda olmak üzere, korteks ve derin gri maddeyi de etkileyebilen otoimmün bir santral sinir sistemi (SSS) hastalığıdır. Biz bu çalışmamızda kliniğimizde takipli 250 hastanın demografik, radyolojik ve laboratuvar verilerini çevresel faktörler ile birlikte karşılaştırdık. Çalışmamızda ilk atak semptomuna en sık neden olan tutulum bölgesi supratentöriyal bölgeydi. Lezyon bölgesi ile EDSS arasında anlamlı bir ilişki saptanmasa da, relaps sayısı ile EDSS arasında ciddi bir bağ vardı. Ayrıca lezyon sayısı ve bulunduğu bölge arttıkça EDSS de artmaktaydı. Hastaların VitD seviyeleri ile EDSS arasındaki negatif korelasyon, çevresel faktörler arasında en göze çarpanıydı. Çevresel faktörlerden sigara, tuz ve VKI ile EDSS arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptamadık. Bizim çalışmamız VitD ile hastalık ilişkisini belirlese de diğer çevresel faktörler ile bir ilişki saptamamıştır. Ayrıca bu faktörler için daha geniş çaplı ve uzun süreli çalışmalar yapılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis is an autoimmune central nervous system disease which is caracterized by inflamation, demiyelination and axonal damage. Although it effects white matter forefront, it also effects cortex and deep gray matter. In our study, we compared the demographic, radiologic and laboratory datas of 250 patients who were followed in our clinic, together with environmental factors. Supratentoriyal area was the most common involvement area which causes the first attack symptoms. Even though there was no relationship between EDSS and lesion area, there was close relationship between EDSS and relapse number. Furthermore, while the number and area of lesions increasing, EDSS was also increasing. VitD levels in patients with a negative correlation between ESD, was the most prominent among environmental factors. We did not observed a statistically significant relationship between EDSS and other environmental factors, such as smoking, salt and body mass index. Although our study detects the assosiation between VitD and EDSS, there was no assosiation between the other environmental factors and EDSS. In addition to this, our study has exhibited that, more extensive and long term studies are necessary for the other factors.