Oyun içinde anlatı
Narratives in plays
- Tez No: 82074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÖNDÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
325 özet (OYUN İÇİNDE ANLATI) Tiyatro oyunları birlikte doğdukları anlatılarla hep içice olagelmişlerdir. Tiyatro oyunları içinde yer almış olan anlatılar, anlatısal anılar, öyküler, fıkralar, masallar, mitoslar, dinsel anlatılar, anlatısal haberler ve açıklama anlatıları olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Sözkonusu anlatılar, içinde yer aldıkları oyundan oyuna değişiklikler göstermekle birlikte, genel olarak, sahnede gerçekleştirilmesi güç olan ya da uygun olmayan olayların aktarılmasında, oyun kişilerinin kişiliklerinin daha iyi aydınlatılmasında, seyircilerle sıcak iletişim kurulmasında, oyunun temasının pekiştirilmesinde, seyircilerin düş gücünün harekete geçirilerek oyundan daha çok tat almalarının sağlanmasında, düğüm atma, atılmış olan bir düğümü çözme, önseme ve hazırlık gibi kurgu ustalıklarının gerçekleştirilmesinde, içinde periyodik olarak yer aldıkları oyunun akıcı bir ritme kavuşmasında ve çeşitli kurgulamaların oluşturulup sürdürülmesinde işlevli olmaktadırlar. Bilinçli ve ustalıklı bir biçimde, gerektiği gibi yer verilen anlatılar, içinde yer aldıkları oyunların daha yetkin, daha düzeyli ve etkili olmalarına önemli katkılarda bulunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
326 SUMMARY (Narratives in Plays) Narratives have always been an integral part of plays. Within plays they appear as memoires, stories, anecdotes, myths, parables, the recounting of news or of dreams. They can be at the beginning of plays, in connecting episodes or at the end. Although different in each play; narratives fulfill the same function of recounting to the audience events difficult to realise on stage, to throw light on the characters, to establish empathy with the audience and to support the theme. They prepare for the climax, unravel the climax and help establish the rhythm of the play and various dramatic structures. When used masterly, narratives in plays enrich the play in all these aspects.