Toxic behavior in online games: An investigation through game retellings
Çevrimiçi oyunlarda toksik davranış: Oyun yeniden anlatımları üzerinden bir araştırma
- Tez No: 755889
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çevrimiçi oyun dünya çapında milyonlarca oyuncu için bir eğlence aracı ve insanları birbirine bağlayan bir sosyal medyadır. Diğer taraftan, toksik davranış modelleri çevrimiçi oyun dünyaları için önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir çevrimiçi çok oyunculu oyun olan Dead by Daylight oyuncularının toksik davranışlarının, YouTube üzerinden paylaşılan yeniden anlatım videoları yoluyla topluluk içinde nasıl yansıtıldığını ve tartışıldığını daha yakından incelemektir. Çalışma, içerik oluşturucuların oyun mekaniği, oyuncu psikolojisi ve hile yoluyla oyundaki toksisiteyi nasıl gördükleri ve tartıştıkları hakkında veri toplar. Farklı toksik davranış türleri ve bu tür davranışlarla başa çıkma mekanizmalarını belirlemek için bir literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda ortaya çıkan tema ve kavramlar, çalışmada toplanan nitel verilerin analizi için teorik bir çerçeve oluşturmuştur. Çalışma, Dead by Daylight oyunundaki toksik davranış hakkında, esas olarak bu topluluğun sesi olarak hizmet eden içerik yaratıcılarının bakış açılarini analiz eden kapsamlı bir tartışma sunar. Bu amaçla, çalışmada Dead by Daylight oyununa ilişkin içerik üreten YouTube içerik üreticilerine ait ve oyundaki toksik davranış pratiklerine yönelik tartışmalara yer veren, 6 saatlik 26 video incelenmiş ve çevrimiçi dijital oyunlarda toksik davranış pratiklerine ilişkin oluşturan analitik çerçeve bağlamında değerlendirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Oyunlarda Toksik Davranış, Dead by Daylight, Video Oyun Yeniden Anlatımları, Çok Oyunculu Çevrimiçi Oyunlar
Özet (Çeviri)
Online gaming is a means of entertainment for millions of players around the world and a social media that connects people. Still, a pattern of toxic behavior has been observed, posing a significant problem in multiplayer online games. The purpose of this study was to take a closer look into toxic behavior by Dead by Daylight players and how it was reflected and discussed within the community through video retelling on YouTube. The study collects data on how the content creators view and discuss the toxicity in the game through game mechanics, player psychology, and cheating. A literature review was conducted to identify different types of toxic behaviors and mechanisms for coping with such behaviors. The themes and concepts that emerged as a result of the literature review formed a theoretical framework for the analysis of the qualitative data collected in the study. The study provides a comprehensive discussion of toxic behavior in Dead by Daylight, analyzing the perspectives of the content creators, who primarily serve as the voice of this community. For this purpose, in the study 26 (6-hour long in total) retelling videos discussing toxic behavior in Dead by Daylight game produced by YouTube content producers were examined and analyzed within the theoretical framework of toxic behavior in online games. KEYWORDS: Toxic Behavior in Video Games, Dead by Daylight, Video Game Retellings, Multiplayer Online Games