Gelişme yazınında oryantalizm
Orientalism in the literature of development
  1. Tez No: 82073
  2. Yazar: NİLGÜN HAVUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışma, Gelişme Yazınında Oryantalizm kavramını Edward Said ve Abdullah Laroui'nin görüşleri aracılığıyla konu edinmiştir. Bu iki yazarın görüşlerinin Doğulu aydınların Batı'ya bakışlarını anlamamıza yardımcı olacağı düşünülmüştür. Edward Said ve Abdullah Laroui Batılılarda olan oryantalist bakış açısına karşı bazı eleştirilerde bulunmuşlardır. Önceleri edebiyat ve sanatta, daha sonraları bilimsel çalışmalarda görülen Oryantalizme en büyük eleştiriyi Edward Said getirmiştir. Ancak Said'in eleştirilerinin Oryantalizmi Batılı bilincinde görülen bir imaj olarak tanımlaması ve ardından getirdiği öneriler nedeniyle 'biz-onlar' ayrımının çerçevesini kıramadığı görülmektedir. Oryantalizme başka bir açıdan bakarak eleştiride bulunan Abdullah Laroui ise Fas'ı örnek ülke olarak inceleyerek geleneksel ülkelerin özelliklerine de değinmiştir. Laroui gelenekselleşmenin sonradan oluşturulduğu saptamasında bulunur. Said'den farklı olarak liberal aydınların içinde bulunduğu yabancılaşmanın yanısıra geleneksel aydınların yabancılaşmasına işaret ederek, toplumun kendi içine kapanma tehlikesine karşı uyarıda bulunmuştur. Edward Said ve Abdullah Laroui gelişme, Oryantalizmin tanımlanması, Üçüncü Dünya aydınlarının ülkelerine ve Batı'ya bakışları ile hegemonya ve Marx'a ilişkin değerlendirmelerde farklı görüşler ileri sürmektedirler. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study carries out the Orientalism concept in development literature by Edward Said and Abdullah Laroui's point of view. It has been thought that by the angle of vision of these two authours, it would be more clear to understand the point of view of eastern intellectuels to the west. Edward Said and Abdullah Laroui critize the point of view of western to the Orientalism. The greatest critic has been done by Edward Said which is abaut Orientalism observed in literature and art at early times, after that in scintific studies. Said defines the Orientalism as western subunconciousnes which is seen as in image. His propositions proves that, he agrees with 'we- they' discrition. However, Abdullah Laroui who has a different kind of look over Orientalism. Investigate Morocco as an example of traditional country. Laroui, indicates that becoming traditional is later concept. He also indicates getting stranger for traditional intellectuals in addition to getting stranger of liberal intellectuals. He warns of being closation of these societes. Edward Said and Abdullah Laroui make different kind of propositions abaut the define of Orentalism. The thoughs of third world intellectuals abaut their own countries and west and hegemonia with Marx. 80