Sürdürülebilirlikte veri kalitesi ve güvence beyanının incelenmesi
Data quality in sustainability and review of assurance statement
- Tez No: 820749
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, İşletme, Environmental Engineering, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sınırlı kaynak problemi, gittikçe katılaşan yasal yükümlülük ve mevzuat gereklilikleri ve toplumdaki sürdürülebilirlik bilincinin artması ile işletmelerin bu yöndeki strateji ve faaliyetlerini gösterebilmesi adına kurumsal raporlama kilit bir rol oynamaktadır. Sürdürülebilirlik raporlama üzerine oluşturulan standartlar ve çerçevelerle birlikte tutarlılık ve karşılaştırılabilirliğin sağlanması hedeflenmekte, ancak bu standart ve çerçevelerin çok sayıda olması bazen durumu daha da karmaşık hale getirebilmektedir. Bu sebeple evrensel standartlar yaklaşımı yönünde çalışmalar devam etmekte, ilgili açıklamaların ise gönüllük esasından çıkıp zorunlu hale geleceği yönünde adımların atıldığı gözlemlenmektedir. Doğru, zamanında ve ihtiyaca yönelik bilgilerin sağlanabilmesi için veri yönetimi sistemlerinin önemi artmakta, sürdürülebilirlik raporlarında işletme faaliyetlerine ve raporun içeriğine bağlı olarak değişebilen çok sayıda çeşitli niteliksel ve niceliksel veriler bulunmaktadır. Sürdürülebilirlik muhasebe sistemleri geliştirilmesi rapora girdi olan verilerin doğru bir şekilde saptanmasına, paydaşlara sunulan çevresel ve sosyal göstergelere duyulan güvenin ve şeffaflığın artırmasına katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada; sürdürülebilirlik raporlamasında verilerin toplanması ve kalitesi ile güvence beyanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the limited resource problem, the increasingly stringent legal obligations and regulatory requirements, and the increasing awareness of sustainability in the society, corporate reporting plays a key role for businesses to show their strategies and activities in this direction. It is aimed to ensure consistency and comparability with the standards and frameworks set on sustainability reporting; however, the large number of these standards and frameworks can make more complicate the situation sometimes. For this reason, studies towards the universal standards approach continue, and it is observed that steps have been taken to make the related disclosures mandatory rather than voluntary. The importance of data management systems is increasing in order to provide accurate, timely and need-based information, and there are various qualitative and quantitative data in sustainability reports that can change depending on the business activities and the content of the report. The development of sustainability accounting systems contributes to determine the correct data used in the report, and to increase the trust and transparency in environmental and social indicators presented to the stakeholders. In this study; the collection and quality of data in sustainability reporting, and assurance statements were examined.