20. yüzyıl Avrupa atonal müziğinin Türkiye'de algılanma ve uygulanma biçimleri
The 20th century European atonal music's perception and application manners in Turkey
- Tez No: 820754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN KÖRÜKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye'de 20. yüzyıl Avrupa atonal müziğinin algılanma ve uygulanma biçimlerinin ele alındığı bu çalışmada, Avrupa'nın geleneksel tonal müziği ve 20. yüzyıl modern dönem atonal müziği araştırılarak bu müzik türlerinin teknik unsurları incelenmiştir. Avrupa'nın geleneksel tonal müziğinin, 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu döneminden itibaren Cumhuriyet dönemini de kapsayacak şekilde müzik eğitimi ve uygulama alanlarındaki yansımaları ortaya konularak, Türkiye'deki ilk Avrupa müziği temsilcileri tonal müziğin bestecilik anlamında bağlamını oluşturmak bakımından ele alınmıştır. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde, Avrupa'daki atonal müzik alanındaki yenilikler Türkiye'deki ikinci kuşak besteciler olarak tanımlanabilecek müzik insanlarımızı etkilemiştir. Çalışmada hem Avrupa'da hem de ülkemizde atonal müziğin öncü bestecileri biyografik olarak sunulmuştur. Türkiye'deki ikinci kuşak besteciler ilk eğitimlerini Avrupa'ya giderek almışlar ve atonal müziğin hem teorik hem de uygulama alanında eğitimlerini ülkemizde vermişlerdir. Bestecilik alanında Türkiye'deki ilk uygulamalar ise daha çok bu alanda eğitim almış ikinci ve takip eden tarihlerde üçüncü kuşak besteciler tarafından ya da yeni akımlara açık insanlar tarafından bestelenmiş, eserler şeklinde ortaya konulmuştur. Dinleyici kitlesi olarak henüz dar bir zümreye hitap eden bu müzik türünde, geniş manada bir izleyici kitlesinin oluşmadığı belirlenmiştir. Bir tür karşıt fikir, seslerin farklı şekilde işlenişi veya alışılmışın dışında tınıların ortaya konuluşu olarak tanımlanan atonal müziğin, Türkiye'nin geleneksel müzikleriyle olan ilişkisi ise yeniliğe açık bir alan olarak ortaya konulmuştur. Geleneksel müziklere dair enstrümanların yer aldığı atonal müzik uygulamaları olduğu, fakat eğitim ve icra alanında atonal müziğin yeterli düzeyde desteklenmediği ortaya konulmuştur. Çalışmada atonal müziğe dair yorumlar besteci ve müzisyenlerle yapılan kişisel görüşmelerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with the perception and application of 20th-century European atonal music in Turkey, traditional European tonal music and 20th-century modern atonal music were investigated and the technical elements of these music genres were examined. The reflections of the traditional tonal music of Europe in the fields of music education and practice, starting from the 19th-century Ottoman Empire to the Republican period, were presented, and the first European music representatives in Turkey were discussed in terms of creating the context of tonal music in terms of composition. In the first quarter of the 20th century, the innovations in atonal music in Europe impacted our music people, who are described as second-generation composers in Turkey. In the study, the leading composers of atonal music both in Europe and in our country are presented biographically. The first practices in the field of composing in Turkey, on the other hand, were presented in the form of works composed mainly by second and later third-generation composers, who were educated in this field or by people who were open to new movements. It has been determined that a coterie audience has not been formed in this type of music, which still appeals to a narrow niche audience. The relationship between atonal music, which is defined as a kind of opposing idea, the different processing of sounds or the revealing of unusual tones, with Turkey's traditional music has been put forward as an open field for innovation. It has been revealed that there are atonal music practices in which instruments of traditional music are included, but atonal music is not adequately supported in the field of education and performance. In the study, interpretations of atonal music were supported by personal interviews with composers and musicians.