The influence of corporate governance practices on financial reporting quality and competitive advantage of XKURY companies
Kurumsal yönetim uygulamalarının finansal raporlama kalitesi ve XKURY şirketlerin rekabet avantajı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 820753
  2. Yazar: ABBAS MOHAMMED AJJOOM
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ALİNA TARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (BİST) CG (XKURY) endeksi altında işlem gören Türk şirketlerinin rekabet avantajına ek olarak, kurumsal yönetim (KY) mekanizmalarının uygulanmasının finansal raporların kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırma evrenini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (BİST) CG (XKURY) endeksinde işlem gören ve 62 şirketin yer aldığı Türk şirketleri oluşturmaktadır. Mali kuruluşlar (20 şirket), mali raporların hazırlanmasında farklı standartları izledikleri için veri kümesinden çıkarıldı ve diğer 4 şirket, çalışmanın analiz edilen döneminin tamamında değil, önceki birkaç yılda yönetişim endeksine girdikleri için hariç tutuldu. Bu nedenle, nihai örneklem, 2012'den 2022 sonuna kadar on bir yıllık finansal raporlama verilerini içeren 38 şirketten oluşmuştur. Araştırmacı, veri analizi için tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi ve regresyon analizi gibi çeşitli istatistiksel tekniklere güvenmiştir. Bu çalışmanın en belirgin sonucu, belirli değişkenlerin önemli etkilerini ortaya koymaktadır: yönetim kurulu büyüklüğü ve CEO ikililiğinin olumsuz etkisi, firma yaşının pozitif etkisi ve firma boyutunun raporlama kalitesi üzerinde negatif etkisi. CG mekanizmaları ile rekabet avantajı arasındaki ilişkiye gelince, sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bir etkinin olmadığını gösterdi; yönetim kurulunun büyüklüğü ve yapısı ile çifte CEO rolünün rekabet avantajı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Sonuçların ardından çalışma, yönetim kurulu büyüklüğünün optimize edilmesini, CEO ve Başkan rollerinin ayrılmasını, eski firmalarda raporlama uygulamalarının vurgulanmasını, daha büyük firmalarda raporlama süreçlerinin güçlendirilmesini ve finansal raporlama kalitesinin artırılması için sürekli izleme ve değerlendirmenin uygulanmasını öneriyor. Bu tavsiyeler, doğru ve şeffaf finansal raporlamayı teşvik etmede etkili kurumsal yönetişim uygulamalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the impact of applying corporate governance (CG) mechanisms on the quality of financial reports in addition to the competitive advantage of Turkish companies listed on the Istanbul Stock Exchange (BIST) under the index of CG (XKURY). The study population consisted of Turkish companies listed on the Istanbul Stock Exchange (BIST) under the index of CG (XKURY), which includes 62 companies. Financial institutions (20 companies) were excluded from the data set because they follow different standards for preparing financial reports, and other 4 companies were excluded because they entered the governance index in the previous few years and not over the entire analyzed period of the study. Thus, the final sample consisted of 38 companies, which included financial reporting data for eleven years from 2012 to the end of 2022. The researcher relied on various statistical techniques for data analysis, such as descriptive statistics, correlation analysis, and regression analysis. The most prominent result of this study reveals significant effects of certain variables: a negative impact of board size and CEO duality, a positive impact of firm age, and a negative impact of firm size on reporting quality. As for the relationship between CG mechanisms and competitive advantage, the results showed that there is no statistical significant effect; the size and structure of the board of directors and the double CEO role have no effect on the competitive advantage. Following the results, the study recommends optimizing board size, separating CEO and Chairman roles, emphasizing reporting practices in older firms, strengthening reporting processes in larger firms, and implementing continuous monitoring and evaluation to enhance financial reporting quality. These recommendations emphasize the importance of effective corporate governance practices in promoting accurate and transparent financial reporting.