Kur'an-ı Kerim'de sevgi
Love in the Qur n
- Tez No: 82078
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Soylu, Zehra, Kur'an'-ı Kerim'de Sevgi, Yüksek Lisans, Prof.Dr.Salih Akdemir, 120 + VI sayfa ÖZET Tezin temel amacı Kur'an'daki 'sevgi'nin anlam, kapsam ve rolünü araştırmaktır. Bu çerçevede, giriş bölümü araştırma boyunca takip edilen yöntemin genel bir taslağını sunarken; birinci bölüm Kur'an'daki 'sevgi ile ilgili terimler'in etimolojik bir tahlilini ortaya koymakta ve yine bu terimlerin geçtiği Kur' an ayetlerinin değişik yorumlarını irdelemektedir. İkinci bölüm Kur'an'daki 'sevgi' çeşitlerinin detaylı bir izahını vermeyi hedeflemekte ve daha sonra sevginin bireysel ve toplumsal bağlamdaki dönüştürücü rolü üzerinde durmaktadır. Bu bölüm sevginin nihaî kaynağı olarak 'Tanrı ve Yaratma' ile ilgili birtakım düşüncelerle son bulmaktadır. Tezin sonuç kısmı ise böyle bir sevgi anlayışının insan yaşamı üzerindeki mümkün birtakım etkileri üzerinde durmaktadır. Jf vmksijvuuEE'İ
Özet (Çeviri)
Soylu, Zehra,“Love”in the Qur'an, Master, Prof.Dr.Salih Akdemir, 120 + VIpages. ABSTRACT The basic purpose of the thesis is to investigate the meaning, extension and role of love' in the Qur'an. In so doing, the introductory chapter outlines the general metholodology followed throughout the research; the second chapter produces an ethymological analysis of the iove-related terms' in the Qur'an and also scrunitizes various interpretations of the Qur'anic verses in which these terms occur. The second chapter aims to provide a detailed account of the varieties of love in the Qur'an arid then deals with the transformational role of love within the individual and social context. This chapter ends up with certain considerations about 'God and Creation' as the ultimate source of love. The concluding part of the thesis considers the possible implications of such a conception of love on the human life.