Kur'ân-ı Kerîm'de sevginin yeri
The meaning of love in the Quran
- Tez No: 368035
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, 'Kur'ân-ı Kerîm'e göre sevgi' konusunu incelemektedir. Çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın gâyesi, konusu ve metodu üzerinde durulmuş ve araştırmanın kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, sevgi anlamında, yakın anlamda ve zıt anlamda kullanılan kelimeler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, kul ile Rabbi arasındaki karşılıklı sevgi bağının mahiyeti konusunda çeşitli tefsir âlimlerinin görüşleri derlenmiş, farklı dönem ve alanlardan üç islâm âliminin 'sevgi' konusundaki sistematik görüşleri tesbit edilmiş, Kur'ân-ı Kerîm ve Hadis-i Şeriflerde bahsi geçen sevgi unsurları üzerinde durulmuş, bir mukayeseye imkan vermesi bakımından Hristiyanlık, Musevilik ve Budizmde sevgiyle alakalı mesajlar incelenmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde, Kur'ân-ı Kerîm'e göre, Allah'ın sevdiği ve sevmediği kul hasletleri tesbit edilerek, bu hasletlerin özellikleri üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmında, araştırmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the suject of compassion according to the Quran. Our work consist of an introduction and four parts. At the beginning it is focused on the aim, subject and the method of the research and it is given the resources. In the first part, we mentioned the vocabularies in the meaning, close meaning and contrast meaning of love. In the second part, we investigated the nature of mutual love between the Lord and the servant. Three systematic rewiews related to love have been identified, focused on the elements of love mentioned in the Quran and the Hadith and examined the relevant messages in Christianity, Judaizm and Budizm. In the thirth and the fourth part, it has been identified the behaviours that the Lord likes and dislikes and focused on the properties of these behaviours. In the result, it has been done the general assessment of the research.