A data driven solution approach for the home health care problem
Evde sağlık hizmetleri problemi için veriye dayalı bir çözüm yöntemi
- Tez No: 820821
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TÜZÜN AKSU, DOÇ. DR. SEMİH YALÇINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gelişen teknoloji ve sağlık imkanları, tüm dünyada ortalama yaşam süresinin uzamasını sağlamış ve yaşlı nüfusun artmasına sebep olmuştur. Değişen nüfus yapısı ve toplumda artan sağlık bilinci ile beraber, bireylerin hem hastalıkları önleyici, hem de hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olan sağlık hizmetlerine talebi ve ihtiyacı artmıştır. Özellikle COVID-19 salgını döneminde evden çıkmaması gereken hastaların ve yaşlıların evde tedavi görebilmesine yönelik çözümler geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda, Evde Sağlık Hizmetleri (ESH) sistemi ortaya çıkmıştır. ESH sisteminde hastalar ve hastaların evlerinde onlara çeşitli sağlık hizmetleri sağlaması gereken personeller mevcuttur ve bu bağlamda, sistem içindeki insan kaynakları planlaması önemli bir rol oynamaktadır. İnsan kaynakları planlaması kapsamında personellerin hastalara atanması, personellerin hastaları ne zaman ziyaret edeceğine dair çizelgeleme yapılması ve hasta ziyaretlerinde kullanılacak rotalamaların oluşturulması gerekmektedir. Bahsedilen adımlardan oluşan problem, Evde Sağlık Hizmetleri Problemi (ESHP) olarak adlandırılmaktadır. ESHP, NP-Zor karmaşıklıkta bir problem olduğundan dolayı, bütünleşik olarak makul sürede çözülmesi her zaman mümkün olmamaktadır. Bu tezin ana konusunu ise bakım sürekliliğini, hastaların zaman pencerelerini ve operatörlerin iş yükünü dikkate alan ESHP; ilk aşamada atama ve çizelgeme problemlerinin, ikinci aşamada ise rotalama probleminin ele alındığı bir çözüm yaklaşımı kullanılarak çözülmüştür. İki aşamalı yaklaşımdan elde edilen çözüm, rotalama aşamasında ortaya çıkabilecek olası rotalama sorunlarını gidermek veya yüksek kaliteli çözümler elde etmek için Değişken Komşuluk Arama metasezgiseli kullanan bir matsezgisel çerçeve içinde iyileştirilmiştir. Kullanılan matsezgisel çerçevede; çözümden elde edilen rotalar, geçmiş rotalama verilerinde bulunan hastaların coğrafi konumları kullanarak rota sürelerini tahmin eden veriye dayalı bir yöntem kullanılarak değerlendirilir. Bu bağlamda, ESHP'yi matsezgisel bir çözüm yöntemi kullanarak çözmek ve iki aşamalı yaklaşımla elde edilen çözümü iyileştirmek için veriye dayalı bir yöntem geliştirmek bu tezin ana konusudur.
Özet (Çeviri)
Development in technology and healthcare has extended the average life expectancy globally and has led to an increase in the elderly population. Due to the change in population and increase in health awareness, the demand and need of individuals for healthcare services that prevent and treat diseases have increased as well. Especially during the COVID-19 pandemic, solutions have been developed for patients and elderly people who should not leave their houses to receive treatment at home. These services are called Home Health Care (HHC) systems. In the HHC system, there are patients who need to receive treatment at home and health care personnel who provide various health services to patients at their homes. In this context, human resource planning in the HHC system is crucial. The decisions that need to be made in human resources planning for HHC system consist of assigning the health care personnel to patients, scheduling the visits of health care personnel to patients, and constructing routes for the visits. The problem that integrates these three decisions is called the Home Health Care Problem (HHCP). Since HHCP is of NP-Hard complexity, solving it in an integrated manner within a reasonable time is not always possible. In this thesis, a HHCP variant that takes continuity of care, time windows of patients, and workload of operators into consideration is solved using a two-phase solution approach where the assignment and scheduling problems are handled in the first stage and the routing problem is handled in the second stage. In order to deal with the possible infeasibility in the routing stage and achieve high-quality results, the solution obtained from the two-phase approach is improved using a matheuristic framework that employs a Variable Neighborhood Search metaheuristic. Within the framework, the resulting routes are evaluated by a data driven method that estimates the route durations using the geographical locations of the patients from the historical routing information. In this context, the main topic of this thesis is to solve the HHCP using a matheuristic framework and to develop a data driven method to improve the solution obtained by the two-phase approach.