Kobilerin altman z ve finansal oran analizi yöntemleriyle incelenmesi : BIST enerji sektörü örneği
Study of SME's by altman z and financial ratio analysis methods: BIST energy sector example
  1. Tez No: 820826
  2. Yazar: MİRAÇ ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın kapsamı Ulusal Pazar, İkinci Ulusal Pazar ve Gelişen İşletmeler Piyasası'nda işlem gören sanayi şirketlerinden, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili yönetmeliğindeki Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) tanımında yer alan, çalışan sayısı hariç yıllık net satış hâsılatı veya mali bilanço büyüklüğü şartlarından herhangi birisini sağlayan şirketlerden oluşmaktadır. Borsa İstanbul Enerji (Elektrik, Su ve Gaz) Sektöründe bulunan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin incelendiği bu çalışmada tablo, grafik ve veriler kullanılarak Büyük Ölçekli Şirketlerle karşılaştırmalar başta olmak üzere Avrupa Birliğinde bulunan gelişmiş devletlerin verileri de dikkate alınarak finansal analiz yapılmıştır. Gelişmekte olan ve pandemi döneminden sonra özellikle önemi büyük ölçüde artan enerji sektörüyle ilgili spesifik bir çalışma hazırlanmak istenen çalışmada, Oran Analizi ve Altman Z Skor metodolojisiyle performans analiz ölçümü yapılmaya çalışılmıştır. Kavramlar detaylıca açıklanmış ve bulgular bu çerçevede kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (Organisation for Economic Co-operation and Development - OECD), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) verilerinden sağlanmıştır. Bu çalışma, enerji sektöründeki KOBİ'lerin performans analizini yapmayı amaçlamaktadır ve büyük şirketlerle karşılaştırılarak bu şirketlerin sunduğu rakamları, gelişimini ve eğilimlerini ortaya çıkarması önem arz etmektedir. Çalışmada 7 şirketin performans analizi toplamda 14 adet oran analizi bulgusuyla ve 2016-2021 yıllarında çıktı veren 3 şirketin Altman Z Skor sonuçları incelenerek hazırlanmış, anlamlı sonuçlar elde edilebilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of the research is the annual net sales revenue or financial balance sheet size of industrial companies traded in the National Market, Second National Market and Emerging Enterprises Market, excluding the number of employees, included in the definition of Small and Medium-Sized Enterprises (SME) in the relevant regulation of the Ministry of Science, Industry and Technology. consists of companies that meet any of the conditions. In this study, in which Small and Medium-Sized Enterprises in Borsa Istanbul Energy (Electricity, Water and Gas) Sector were examined, a financial analysis was made by using tables, graphics and data, taking into account the data of developed countries in the European Union, especially comparisons with Large-Scale Companies. In the study, which is aimed to prepare a specific study related to the energy sector, which is developing and whose importance has increased to a great extent after the pandemic period, performance analysis measurement was tried to be made with the Ratio Analysis and Altman Z Score methodology. The concepts are explained in detail and the findings are used within this framework. The data used in the study were obtained from the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), Turkish Statistical Institute (TUIK) and Public Disclosure Platform (KAP). This study aims to analyze the performance of SMEs in the energy sector, and it is important to reveal the figures, developments and trends presented by these companies by comparing them with large companies. In the study, the performance analysis of 7 companies was prepared with 14 ratio analysis findings in total and the Altman Z Score results of 3 companies that gave output in 2016-2021, and meaningful results were obtained and interpreted.