Absürd komedi kavramına eleştirel bir yaklaşım
A critical approach to the concept of absurd comedy
- Tez No: 820943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ARTU MUTLUGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Linguistics, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın konusu son dönemde bazı popüler dizi ve filmler için kullanılan ve bilimsel yayınlarında literatürüne giren absürd komedi kavramıdır. Tezin amacı absürd komedi kavramı ile ilgili araştırma yapmak, çeviri yoluyla gelen bu kavramın ne derece anlaşıldığını ve doğruluğunu sorgulamaktır. Araştırmada literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada“Kavram nedir?”,“Kavram yanılgısı nedir?”,“Bir kavram olarak absürd ve komedi nedir?”,“Absürd komedi tanımlaması doğru mudur?”soruları üzerinde durulmuştur. Tezin ilk bölümünde“kavram yanılgısı”,“çeviri sorunu”,“kavram yanılgısına örnek kavramlar”konuları açıklanmıştır. İkinci bölümde absürd kelimesi ve kökeni, absürd kavramı ve özellikleri, absürd kavramını ortaya çıkaran koşullar ve hazırlayıcı akımlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde komedi kavramı ve özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde absürd komedi kavramı, uyumsuz ve saçma kavramları, komedinin bazı alt türleri, absürd komedi kavramına örnek gösterilen çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of this paper is the conception of absurd comedy that used for some popular tv shows and films and debated in the academic field recently. The purpose of this paper is researching about the conception of absurd comey and discussing about the clarity and trueness of this conception that came through with translation. In this research literature review method has been used. In this research the questions that“What is conception?”,“What is misconception?”,“What is absurd and comedy as a conception?”,“Is absurd comey defining correct?”were addressed. In first section of this paper, the topics that misconception, the problem of translation, examples for misconception were explained. In second section the topics that the Word of absurd and its origins, the conception of absurd and its specifications, the unveiling conditions of absurd and its preparing trends were analyzed. In third section the comedy concept and its specifications were analyzed. In fourth section the topics that absurd comedy conception, the conceptions that nonsensical and incompatible, some subgenres of comedy and some Works that shown as example for absurd comedy conception were analyzed.