Samuel Beckett oyunlarının komedi ve karakter kavramları üzerinden incelenmesi
Samuel Beckett games investigation on comedy and character concepts
- Tez No: 785330
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT BERBER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
21. Yüzyılı en etkileyen yazarlardan biri Samuel Beckett'tir. Beckett'in kurduğu yapı kendi döneminde bile öncü sayılmıştır. Alışılmış tiyatro yapısını kıran oyunlarıyla bir öncü olarak bilinmektedir. Absürt tiyatro akımının bir parçası sayılan Beckett hem ontolojik hem de biçimsel olarak trajediyi ve komediyi kullanmıştır. Oyunlarında çoğu zaman hiçlik, yok oluş ve felaket kavramlarını kullanan Beckett, bu kavramları komedinin araçlarıyla inşa etmiştir. Çağının huzursuzluğunu taşıyan oyunlar bugünün öznesinin nasıl kurulduğuna ışık tutmuştur. Dünyamızın bugününün tiyatrosuna baktığımızda çoğu oyunda Beckett'in izlerini görmekteyiz. Bu izler bizleri doğrudan tekinsiz olan komedinin yeni olanaklarını göstermektedir. Bu tez çalışmasının amacı, tekinsiz komedinin özneyi nasıl yapılandırdığını göstermeye çalışmaktır. İlk bölümde Beckett tiyatrosunun temelinde komedinin nasıl işlediği incelenmektedir. Komedi ve Absürt kavramlarının oyunların içerisinde yapısal olarak nasıl yer aldığına bakılmıştır. İkinci bölüm ise özneliğin karmaşık yapısının oyunlardaki karşılığı incelenmiştir. Özneliğin kurulumunda yer alan hiçliğin önemi Beckett metinleri üzerinden değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde Beckett'in yazarlığının diğer yazarlardan nasıl ayrıldığına, onun karakteri inşa ederken tekinsizlik ve komedi ilişkisinden nasıl yararlandığına bakılmıştır. Dördüncü bölüm ise Beckett'in oyunlarında dünyayı nasıl kurduğuna, bu yapının komedinin özne üzerindeki etkisi incelenmiştir. Son bölümde ise Beckett sonrası yazılan oyunlarda Beckett'in etkisi incelenmiştir. Tezin nihai amacı, Beckett tiyatrosunun yeni bir yorumunu sunmak ve özne kavramının ne kadar tekinsiz bir kavram olduğunu ve bunun ne kadar komik olduğunu göstermeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most influential writers of the 21st century is Samuel Beckett. The structure established by Beckett was considered a pioneer even in his own time. He is known a pioneer with his plays that broke the usual theatre structure. Considered as a part of the absurd theater movement, Beckett used tragedy and comedy both ontologically and formally. Beckett, who often uses the concepts of nothingness, destruction and disaster in his plays, has built these concepts with the tools of comedy. The plays, which carry the restlessness of their age, shed light on how today's subject is established. When we look at the theater of our world today, we see the traces of Beckett in most of the plays. These traces show us directly the new possibilities of the uncanny comedy. The aim of this thesis is to try to show how the uncanny comedy structures the subject. In the first chapter, how comedy works based on Beckett's theater is examined. It has been looked at how the concepts of comedy and absurd are structurally included in the plays. In the second part, the equivalent of the complex structure of the subject in the plays was examined. The importance of nothingness in the construction of subjectivity has been evaluated through Beckett texts. In the third chapter, it is examined how Beckett's authorship differs from other writers and how he makes use of the relationship between the uncanny and comedy while building the character. In the fourth chapter, how Beckett constructs the world in his plays and the effect of this structure on comedy is examined. In the last part, Beckett's influence on plays written after Beckett is examined. The ultimate aim of the thesis is to present a new interpretation of Beckett's theater and to try to show how uncanny the concept of the subject is as funny.