Go/NoGo testi ile EEG verilerinin destek vektör makineleri, doğrusal ayırma analizi ve rastgele orman algoritmaları ile sınıflandırılması
Classification of EEG data with support vector machines, linear discriminant analysis, and random forest algorithms using Go/NoGo test
- Tez No: 820947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE BALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada farklı zorluk derecelerine sahip zihinsel görevlerin yapılması esnasında beyinde oluşan değişiklikler, beyin elektriksel aktiviteleri (elektroansefalogram – EEG) kaydederek üç farklı sınıflandırma algoritması ile sonuçları incelenmiştir. Katılımcılara EEG kaydı başlamadan önce kendilerini rahat bırakmaları ve kendilerini kasmamaları söylenmiştir. Ekranın ortasın da sunulan karışık olarak“W”ve“M”harfleri gösterilmiştir. Katılımcılardan“M”harfi gördükleri anda klavyeden space (boşluk) tuşuna basmaları ve“W”harfi gördüklerinde de herhangi bir tuşa basmamaları söylenmiştir. İlk aşama da 1000 ms'lik süreyle, ikinci aşama da 500 ms'lik süreyle ve üçüncü aşama da ise 300 ms'lik süreyle katılımcıların gerekli cevabı vermeleri beklenerek çalışma başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bura da katılımcılara Go görevi olarak“M”harfi gördüklerin de space (boşluk) tuşuna basmaları, NoGo görevi olarak ise“W”harfi gördüklerin de herhangi bir tuşa basmamaları olarak belirlenmiştir. Elde edilen EEG kayıtlarında zihinsel görevler sırasında alfa, beta, yüksek-beta, teta, delta ve gama frekans bantlarına ayrılarak sınıflandırma algoritmaları ile sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes occurring in the brain during the performance of mental tasks with different levels of difficulty were examined by recording brain electrical activities (electroencephalogram - EEG) and analyzing the results using three different classification algorithms. Participants were instructed to relax and avoid tensing themselves before the EEG recording. The screen displayed a mix of“W”and“M”letters in the center. Participants were asked to press the space bar on the keyboard when they saw the“M”letter and not to press any key when they saw the“W”letter. In the first stage, participants were expected to respond with a duration of 1000 ms, in the second stage with a duration of 500 ms, and in the third stage with a duration of 300 ms. The study was successfully conducted by requiring participants to provide the necessary responses. In this study, the Go task was defined as pressing the space bar when the participant saw the“M”letter, and the NoGo task was defined as not pressing any key when the participant saw the“W”letter. The obtained EEG recordings were divided into alpha, beta, high-beta, theta, delta, and gamma frequency bands, and the results were analyzed using classification algorithms.