The role and the future of the Credit Guarantee Fund in Turkey and the world
Kredi Garanti Fonunun Türkiye'deki ve dünya'daki rolü ve geleceği
  1. Tez No: 820957
  2. Yazar: YULİYA BADLO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKAY ÜNVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye'de ekonomik büyüme hızına en büyük katkıyı gösteren işletmelerin büyük çoğunluğunu KOBİ'ler oluşturmaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) Türkiye ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, KOBİ'lerin ihtiyaçlarına daha iyi hizmet etmek ve uzun vadede sürdürülebilirliğini sağlamak için KGF'yi iyileştirmenin yollarını belirlemeye yardımcı olabilir. Bu tezde, KGF'nin ulusal ekonomik performans göstergeleri üzerindeki etkisinin grup bazlı VAR Granger Nedensellik analizi kullanılarak araştırılması, KGF'nin öneminin ve Türkiye'nin ulusal ekonomisi için potansiyel gelecek beklentilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla uygulanacaktır. Ayrıca, Avrupa, Güney Amerika ve Pasifik bölgesindeki seçilmiş ülkelerin Türkiye KGF ve Kredi Garanti Kuruluşlarının fonksiyonel bileşenlerinin, Kredi Garanti Fonları ve devam eden Kredi Garanti Programlarının desteklenme biçimlerinin karşılaştırmalı analizine dayalı bir KGS optimizasyon modeli oluşturulmuştur. Bunun yanında, Türkiye KGF'sinin mevcut durumuna, iç ve dış ortamına ve uygulanan planlarına daha verimli ve daha kapsamlı bir bakış sağlamak için SWOT analizi yapılmıştır. Türkiye'nin KGF'sinin gelecekteki gelişme beklentileri, ulusal kalkınma için olumlu beklentiler içeren yeşil finansman ve enerji tasarrufu odaklı programların uygulanmasıyla sınırlanmış ve açıklanmıştır. Bu nedenle, kredi garantisi katılımcıları arasında yeşil finans ilişkisi şeması önerilmiştir. Özellikle küresel ekonominin son kritik döneminde KOBİ'lerin, tüm ülke ekonomisi gibi, KGF'lerin başarılı bir Şekilde işlemesine sıkı sıkıya bağlı olduğu tespit edilmiştir. Ekonomik görünümdeki değişiklikler, düzenleyici ortam ve teknolojik gelişmeler gibi çeşitli faktörler, hala dikkat edilmesi gereken temel faktörler olmaya devam etmektedir ve gelecekteki araştırmalar için kilit konular olmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, SMEs makes up the majority of those enterprises that shows up the biggest contribution to the rate of economic growth itself. Small and medium-sized enterprises (SMEs) play a significant role in the Turkish economy. This research is able to help identify ways to improve the CGF to better serve the needs of SMEs and to ensure its sustainability over the long term. In this thesis, the research of the impact of the CGF on the national economic performance indicators by using the group-based VAR Granger Causality analysis will be implemented in order to create a better understanding of its importance and potential future prospects for the national economy of Turkey. Moreover, based on comparison analysis of functional components of the CGF of Turkey and Credit Guarantee Organizations of the selected countries in Europe, South America, and the Pacific region the ways of support of the Credit Guarantee Funds and ongoing Credit Guarantee Schemes a CGS optimization model was proposed. To ensure the efficiency and more comprehensive look at the current state and internal and external environment of the CGF of Turkey and it's applied schemes the SWOT-analysis was proposed. The future development prospects for the CGF of Turkey were bounded and explained through the implementation of the green financing and energy saving orientated programs that include positive prospects for the national development. For that reason Green finance relation scheme between credit guarantee participants was suggested. It has been determined that SMEs, especially during the last critical for the global economy period of time, are tightly dependent on the successful functioning of the CGFs, so as the whole national economy. Various factors such as changes in the economic landscape, regulatory environment, and technological advancements still remain to be key factors to pay attention on and are suggested to be the key topics for the future researches.