Orhon Murat Arıburnu'nun eserleri üzerine bir inceleme
A research on Orhon Murat Arıburnu's works
  1. Tez No: 820956
  2. Yazar: OZAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Orhan Murat Arıburnu modern Türk şiirinde 1940 sonrası şiir temsilcilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Şairin müstakil olarak yayınladığı 3 tane şiir kitabı bir tane de tiyatro eseri vardır. Şair kimliğinin yanında oyuncu, senarist, yönetmen olan şairin şiirlerinde Garip şiiri ve Toplumcu Gerçekçi şiirin önemli bir etkisi görülmektedir. Özgürlük, Savaş vb. birçok temaya yer veren şairin, uzun ve kısa birçok şiirinin içerik, yapı ve dil ve üslûp bakımdan incelenerek tahlil edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk Bölümde hayatı ve sanatı kapsamında“Filmleri Üzerine Kısa Bir İnceleme”adlı alt başlığa yer verilmektedir. İkinci bölümde şiirlerinin tematik incelenmesi bağlamında sıklıkla işlenen temalar,“Hürriyet/Özgürlük”,“Yalnızlık”,“Çocuk”,“Aşk”,“İlahi Aşk”,“Beşeri Aşk”,“Umut”,“Karamsarlık”,“Diğer Temalar”, alt başlıklarıyla karşımıza çıkmaktadır.“Dil ve Üslûp”adlı son bölüm ise“Şiirlerinin Yapı Bakımından İncelenmesi”,“Serbest Nazım”,“Ölçüsüz Uyaklı Olanlar”,“Ölçüsüz ve Uyaksız Olanlar”,“Uzun ve Kısa Boyutlu Şiirler”,“Üslûp”,“Üslûp Türleri”,“İç Konuşma Üslûbu”,“Hiciv Üslûbu”, Şaşırtma Üslûbu“ Hitabet Üslûbu”,“Dil”,“Kelime Dünyası”,“Sapmalar”,“Yazım Sapmaları”,“Ses Sapmaları”,“Sözcük Sapmaları”,“Anlam Sapmaları/Alışılmamış Bağdaştırma”,“Dilbilgisi Sapmaları”“Tiyatro Eseri Üzerine Bir İnceleme”adlı alt başlıklardan oluşmaktadır. Ekler başlığı altında şairin yayımlanmamış şiirlerine, mektubuna ve şiir dergisi üzerine düşüncelere yer verilmiştir. Şiirin sonuç kısmı içerikten hareketle şairin şiir dünyasını oluşturan tematik değerlerin ve yapı bakımından ortaya çıkan değerlendirilmesiyle sonuçlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Orhan Murat Arıburnu appears as one of the poets representatives after 1940 in modern Turkish poetry. The poet has 3 poetry books and one theater piece published independently. Garip poetry and Socialist Realist poetry have an important influence on the poems of the poet, who is an actor, screenwriter and director besides his identity as a poet. The poet, who includes many themes such as freedom, war, love, pessimism, mourning, melancholy, death, has many original long and short poems. This study consists of three parts. In the first part, there is a sub-title called“A Brief Overview of His Films”within the scope of his life and art. In the second part, the themes that are frequently covered in the context of the thematic analysis of his poems are“Liberty”,“Loneliness”,“Child”,“Love”,“Divine Love”,“Human Love”,“Hope”,“Pessimism”,“Other Themes”. , with subheadings. The last chapter named“Language and Style”is“Examination of Poems in terms of Structure”,“Free Speech”,“Those with Immeasurable Rhymes”,“Those with Meter and Without Rhymes”,“Long and Short Poems”,“Style”,“Types of Style”,“Inner Speech Style”,“Satirical Style”, Confusing Style“ Oratory Style”,“Language”,“Word World”,“Deviations”,“Spelling Deviations”,“Sound Deviations”,“Word Aberrations”,“Meaning Deviations”/Unconventional Reconciliation“, ”Grammatical Deviations“ and ”An Analysis on Theatre" consists of sub-titles. The conclusion part of the poem will be concluded with the evaluation of the thematic values that make up the poet's world of poetry and the structure in terms of the content