Kas etkinliğini değerlendirme yöntemlerine alternatif olarak termal kamera kullanımı ve termal görüntülerin iyileştirilmesi
Use of thermal cameras and improvement of thermal images as an alternative to muscle efficiency assesment methods
- Tez No: 820966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KARADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sarkopeni, yaşlılarda sık görülen ve yaşlılık nedeniyle yaşam boyunca meydana gelen olumsuz kas değişikliklerinden kaynaklanan bir kas hastalığıdır. Kronik hastalıklar, hareketsiz yaşam, yetersiz beslenme gibi nedenlere bağlı olarak erken yaşta görülebilmesine rağmen, öncelikle 65 yaş ve üstünde görülmektedir. Bu çalışmada sarkopenik bireylerde kas aktivitesinin değerlendirilmesinde kullanılan geleneksel yöntemlere alternatif olarak Termal Kamera Görüntüleme yöntemi ile tanıyı destekleyecek bir program geliştirilmesi amaçlanmıştır. Katılımcılar Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran 20 sarkopenik hasta ve 20 kontrol grubu gönüllüden oluşuyordu. Kriterleri karşılayan yatarak tedavi gören hastalar arasında sarkopeni olduğu belirlenenler“hasta grubu”, dışlama kriterlerinde hastalığı olmayan sağlıklı bireyler ise“kontrol grubu”olarak kabul edildi. Tüm katılımcılara bazı sosyodemografik özellikleri ve günlük besin tüketim sıklığını içeren bir anket ve veri toplama formu uygulandı. Sarkopenik hastaların tanısında kullanılan geleneksel yöntemlerden el kavrama gücü (EKG) ve antropometrik ölçümler her iki gruba da uygulandı ve istatistiksel anlamlılık belirlendi. Tüm katılımcıların termal görüntüleri istirahatte ve ısı uygulamasından sonra üst ekstremite kaslarından elde edildi. Kontrol ve hasta grupları arasında istatistiksel anlamlılık düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is a muscle disease that is more common in older adults and results from adverse muscle changes that occur throughout life due to old age. Although it can be seen at an early age secondary to reasons such as chronic diseases, sedentary life, malnutrition it primarily affects individuals aged 65 and older. In this study, it was aimed to develop a program to support the diagnosis with the Thermal Camera Imaging method as an alternative to the traditional methods used in the evaluation of muscle activity in sarcopenic individuals. Participants consisted of 20 sarcopenic patients and 20 control group volunteers who applied to Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital. Among the inpatients who met the criteria, those who were determined to have sarcopenia were accepted as the“patient group”, and the healthy individuals without any disease in the exclusion criteria were considered the“control group”. A questionnaire and data collection form including some sociodemographic characteristics and daily food consumption frequency were applied to all participants. Hand grip strength (HGS) and anthropometric measurements, which are traditional methods used in the diagnosis of sarcopenic patients, were applied to both groups and statistical significance was determined. Thermal images of all participants were obtained from the upper extremity muscles at rest and after heat application, and statistical significance levels were determined between the control and patient groups.