Periferik sinir defektlerinin onarımında 'Turnover epineural sheath tube' ün sinir rejenerasyonuna etkisi
The Effect of 'Turnover epineural sheath tube' on nerve regeneration in the repair of peripheral nerve gap
- Tez No: 70648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ATABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
67 ÖZET Periferik sinir defektlerinin rekonstrüksiyonunda hedef, çevre dokularla uyumlu, uygun kalınlık ve uzunlukta, kemotaktik özelliğe sahip ideal bir konduit oluşturarak aksonların doğru yönlenmesini ve distal güdüğe ulaşmasını sağlamaktır. Bu amaçla otojen sinir greftlerinin kullanılması, bugün en güvenilir yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Ancak donör alanda parestezi ve anestezi, bu yöntemin kaçınılmaz bir sonucudur. Ayrıca, sinir uçlarının çaplan arasındaki uyumsuzluk, cerrahi manipulasyonun zorluğu ve ameliyat süresinin uzaması bu yöntemin dezavantajlarıdır. Bu çalışmada, periferik sinir defektlerinin rekonstrüksiyonunda sinir greftlerine alternatif olarak, tüp haline getirilip ters çevrilen ve o bölgeye özgün bir doku olan epineural kılıfın (Turnover epineural sheath tube, TEST) etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma 40 adet Wistar tipi rat üzerinde yapıldı. Ratların sağ siyatik sinirleri, siyatik çentikten bifurkasyona kadar çevre dokudan serbestleştirildi. Hayvanlar 4 gruba ayınldı. l.grup. Sham kontrol grubu (n=5). 2. grup. Segmental sinir rezeksiyonu (n=10), Bu grupta sinir rezeksiyonu yapıldıktan sonra herhangi bir işlem uygulanmadı. 3. grup. Segmental sinir rezeksiyonu + sinir grefti ile onarım (n=10). Sinir rezeksiyonunu takiben, çıkartılan sinir segmenti, interpozisyonel sinir grefti olarak anastomoz edildi. 4. grup: Segmental sinir rezeksiyonu + TEST ile onarım (n=15). Sinir rezeksiyonu yapıldıktan sonra, proksimal güdükten TEST çevrilerek distal güdüğe anastomoz edildi. Sol siyatik sinirler nonoperatif kontrol grubu olarak kullanıldı. Tüm hayvanlarda, preoperatif, postoperatif 7. ve 90. günlerde walking-track analizi uygulanarak siyatik fonksiyon indeksleri hesaplandı. Postoperatif 90. günde, her iki alt ekstremite siyatik sinir ve gastroknemius kasları histolojik ve kantitatif histomorfometrik çalışma için çıkartıldı. İstatistiksel değerlendirme için ANOVA testi kullanıldı. Postoperatif 90. günde, siyatik fonksiyon indeksi, kas lifleri ve sinirlerin kantitatif histomorfometrik değerlendirme sonuçlarına göre, sham kontrol grubu ile diğer üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (pO.0001).
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY The goal of the repair of the peripheral nerve gaps is to provide the axons to reach the distal stump in a correct alignment via an ideal conduit. Today, autologous nerve grafting is the most reliable and most widely used technique for bridging the nerve gaps. Paresthesia or anesthesia, pain, neuroma and an additional scar in the donor site as well as the size discrepancies between the nerves and long operative duration are major disadvantages of this technique. In this study, it is aimed to investigate the effect of the turnover epineural sheath tube (TEST) as an alternative to the nerve grafts for the repair of the nerve gaps. Forty Wistar rats were used in the study. Surgery was done on the right sciatic nerves, and the left sciatic nerves were used as nonoperative control groups. The animals were separated into four groups. Group 1: Sham control (n=5), the right sciatic nerve was released from the sciatic notch to the bifurcation. Group 2: Segmental nerve resection + no repair (n=10), 7-mm nerve segment was resected and no repair was performed. Group 3: Segmental nerve resection + nerve grafting (n=10), 7-mm nerve segment was used as nerve graft after resection. Group 4: Segmental nerve resection + TEST (n=15). Epineural sheath was turned over from the proximal stump and anastomosed to the distal stump. In all groups, sciatic functional indices were calculated after performing walking-track analysis before the operation and on postoperative 7th and 90th day. The sciatic nerves and the gastrocnemius muscles were harvested for the purpose of histologic and quantitative histomorphometric evaluation on the postoperative 90th day. ANOVA test was used for statistical analysis. In the 90th day postoperatively the results of the sciatic functional indices and the quantitative histomorphometric analysis of the nerves and muscles revealed a statistically significant difference between the three experimental groups and the sham control group (pO.0001).