Alerjik rinit tanısı alan bireylerin ses özelliklerinin objektif ve subjektif yöntemlerle incelenmesi
Investigation of voice characterstics of individuals diagnosed wi̇th allerhi̇c rhi̇ni̇ti̇s by objecti̇ve and subjecti̇ve methods
- Tez No: 820976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmada alerjik rinitli (AR) bireylerin ses özelliklerinin algısal, aerodinamik ve akustik yöntemler kullanılarak incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmamızda AR tanısı olan ve AR tanısı olmayan bireyler arasında karşılaştırmalı betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni AR'a bağlı ses bozukluğudur. Araştırmanın bağımlı değişkenleri ise rinitle yaşam kalitesi ölçeği (RYKÖ), ses yorgunluğu ölçeği (SYÖ), sesle ilgili yaşam kalitesi ölçeği (SİYKÖ), GRBAS skalası, maksimum fonasyon süresi (MFS), s/z oranı ve akustik parametrelerdir. Katılımcıların değerlendirme süreci Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın istatistiksel analizinde SPSS 23 kullanılmıştır. Araştırmadaki gruplar arası farkı belirlemek amacıyla Kolmogorov Smirnov testi kullanılmıştır. Parametreler arası ilişkiye bakmak için ise Pearson ve Spearman kolerasyon katsayıları hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda AR tanısı olan bireylerin MFS ortalamaları sağlıklı bireylere göre daha düşük, s/z ortalamalarının da daha yüksek olduğu bulunmuştur. AR tanısı olan bireylerin F0 değeri ile sağlıklı bireyler arasında fark bulunamamıştır. Jitter ve shimmer değerleri ise anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. AR tanısı olan bireylerin HNR değerleri sağlıklı bireylerden daha düşük bulunmuştur. AR tanısı olan bireylerin GRBAS ortalamalarında sağlıklı bireylerden yüksek bulunmuştur. SYÖ ve RYKÖ değerleri daha yüksek, SİYKÖ değerleri daha düşük bulunmuştur. Bu bulgular göz önüne alındığında araştırmanın sonucu A, bireylerin ses özelliklerini olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the voice characteristics of individuals with allergic rhinitis (AR) by using perceptual, aerodynamic, and acoustic methods. In our study, a comparative descriptive research model was used between individuals with and without AR diagnosis. The independent variable of the research is voice disorder due to AR. The dependent variables of the study are the rhinitis quality of life scale (RQS), the vocal fatigue index (VFI), the voice-related quality of life scale (V-RQOL), the GRBAS scale, the maximum phonation time (MPT), s/z ratio, and acoustic parameters. The evaluation process of the participants was carried out at Samsun University Samsun Training and Research Hospital. SPSS 23 was used in the statistical analysis of the study. Kolmogorov Smirnov test was used to determine the difference between the groups in the study. Pearson and Spearman's correlation coefficients were calculated to look at the relationship between the parameters. As a result of the analysis, it was found that the MFS averages of the individuals with AR were lower than the healthy individuals, and the s/z averages were higher. There was no difference between the F0 value of individuals with AR and healthy individuals. Jitter and shimmer values were found to be significantly higher. HNR values of individuals with AR were found to be lower than healthy individuals. The GRBAS averages of individuals with AR were found to be higher than healthy individuals. VFI and RQS values were found to be higher, and V-RQOL values were lower. According to the findings, the result of the research is that AR negatively affects the voice characteristics of individuals.