Neoadjuvan tedavi sonrası opere edilen akciğer kanserli hastalarda prognostik faktörlerin karşılaştırılması
- Tez No: 820977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET SAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akciğer kanseri ülkemizde kadın-erkek cinsiyetinde ve her yaş grubunda yıllık yeni vaka sayısı olarak ilk sıradadır. Evreleme ve preoperatif değerlendirmeden sonra erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanserinde en uygun tedavi seçeneği cerrahi rezeksiyondur. İleri evre akciğer kanserinde ise multimodal tedavi rejimleri ile cerrahi mümkündür. Bu tez çalışmasında kliniğimizde neoadjuvan tedavi sonrası akciğer ameliyatı uygulanan hastaların verileri geriye dönük olarak incelenerek sağkalımı etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Etik Komisyonu onayını takiben kliniğimizde neoadjuvan tedavi sonrası 16.02.2012- 06.06.2022 tarihleri arasında ameliyat uygulanan 99 hasta çalışmamıza dahil edildi. Çalışmamızda genel sağkalım için kötü prognostik faktörler; 65 yaştan büyük olmak, tedaviye rağmen progrese olan tümör, tümör çapının 2,65 cm'den büyük olması, inkomplet rezeksiyon, 8.TNM evrelemesine göre evre 1'den daha yüksek tümör evresi idi. Cinsiyet, tümör histopatolojisi, neoadjuvan tedavi protokolü, viabl tümör varlığı, persistan N2 varlığı ve uygulanan cerrahi tipin sağkalımla anlamlı ilişkisi tespit edilemedi. Sonuç olarak; cerrahi tedavi, sadece erken evre akciğer kanserinde değil tüm evrelerdeki seçilmiş hastalarda sağkalım avantajı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer takes place on the top in our country in terms of the number of new cases per year in both female and male genders and in all age groups. After staging and preoperative evaluation, surgical resection is the most appropriate treatment option for early-stage non-small cell lung cancer. In advanced lung cancer, surgery is possible with multimodality treatment regimens. In this study, it was aimed to investigate the factors affecting survival by retrospectively examining the data of non-small cell lung cancer patients who underwent surgery after neoadjuvant therapy in our clinic. Following the approval of the Ethics Committee, 99 patients who underwent lung surgery after neoadjuvant therapy in our clinic between 16.02.2012 and 06.06.2022 were included. Poor prognostic factors for overall survival in our study are being older than 65 years, tumor progressing despite treatment, tumor diameter greater than 2.65 cm, incomplete resection, and tumor stage higher than stage 1 according to TNM classification 8th edition. There was not significant correlation between survival and gender, tumor histopathology, neoadjuvant treatment protocol, presence of viable tumor, presence of persistent N2, and type of surgery performed. In conclusion, surgical treatment provides a survival advantage not only in early stages, but also in selected patients at all stages of non-small cell lung cancer.