Türk halk şiirinde ve klasik Türk şiirinde sevgili
Beloved in Turkish folk poetry and classical Turkish poetry
- Tez No: 820995
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Çalışmada, 17. yüzyıl ve 18. yüzyılın ilk çeyreğini içine alan dönemde yaşamış olan Türk halk şiiri ve klasik Türk şiiri geleneğinden seçilen toplam altı şairin (Karacaoğlan, Ercişli Emrah, Gevherî, Nedîm, Nâ'ilî-i Kadîm, Şeyhülislâm Yahyâ) sevgiliye bakışları, şiirleri aracılığıyla incelenmiştir. Türk halk şiirinde ve klasik Türk şiirinde sevgilinin iç ve dış güzelliği, tabiatta bulunan canlı ve cansız nesneler üzerinden gösterilmiştir. Bu nesne kimi zaman bir hayvan, kimi zaman bir bitki, kimi zaman bir savaş aleti, kimi zaman ise bir renk olarak karşımıza çıkar. Bu noktada incelenen iki farklı şiir geleneğinde, bahsi geçen nesnelerin sevgiliyi tasvir ederken kaç kez kullanıldığı tablo ve grafiklerle incelenmiştir. Sonuç olarak aynı dönemde yer alan iki farklı şiir geleneğinde sevgili tasvir edilirken farklı manzaralarla karşılaşılmıştır. Gerek renklerin farklılığı gerek nesnelerin çeşitliliği her şairin kendi iç dünyasında sevgiliyi farklı kabul ettiğini göstermiştir. Şairler kendi gelenekleri içerisinde benzerlikler taşısa da karşılaştırması yapılan gelenekte farklılıkları ve ortak yönleriyle karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the poems of a total of six poets (Karacaoğlan, Ercişli Emrah, Gevherî, Nedîm, Nâ'ilî-i Kadîm, Şeyhülislâm Yahyâ) selected from the turkish folk and classical turkish poetry tradition, who lived in the period covering the 17th century and the first quarter of the 18th century, were examined through the poems of their lover's perspectives. In turkish folk and classical turkish poetry, the lover's interior and external beauty is shown through animate and inanimate objects found in nature. That object appears like an animal, sometimes it's a plant, sometimes it's a fighting tool, sometimes being a color and it comes across as. In the two different poetic traditions examined at this point, the mentioned the number of times objects were used to depict the beloved was studied with tables and graphs. As a result, in two different poetic traditions of the same period, lovers are depicted differently wievs were encountered. Both the difference of colours and the variety of objects of each poet they has shown that accepts, the lover differently in their inner world. Although the poets have similarities in their own traditions, they have come up with their differences and common aspects in the compared tradition.