Covid-19 tedavisi alan bireylerde telerehabilitasyon yöntemi ile verilen egzersiz programlarının etkinliği
Efficiency of exercise programs given by telerehabilitation method in Covid-19 discharged
- Tez No: 821004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL YILDIZ ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Videokonferans ve mobil uygulamalar kullanılarak COVID-19 tedavisini takiben hastalara verilen egzersiz programların etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: COVID-19 sınıf 4-6 subakut dönemdeki hastalar randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Gerçek zamanlı videokonferans (18), mobil uygulama (18) ve kontrol (16) grupları ilk değerlendirilmeden 8 hafta sonra tekrar değerlendirildi. Videokonferans ve mobil uygulama telerehabilitasyon yöntemi solunum, aerobik ve kuvvetlendirme egzersizlerini içerdi. Kontrol grubuna ise rutin bakım ve hasta eğitimi verildi. Verilen bu tedavi programları öncesi ve sonrası katılımcıların egzersiz kapasitesi, alt ekstremite fonksiyonel, dispne ve yorgunluk parametreleri değerlendirildi. Yaşam kalitesi, fiziksel aktivite seviyesi, anksiyete-depresyon ve yorgunluk şiddetleri de anketlerle ölçüldü. Gruplararası analizlerde ikili karşılaştırmada Man-whitney U, üçlü karşılaştırmda Kruskal Wallis testi kullanıldı. Grupiçi analizlerde ise Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is to assess the efficacy of different telerehabilitation exercise program on COVID-19 discharged. Material and Methods: COVID-19 class 4-6 subacute patients were randomly divided into three groups. Real-time videoconference (18), mobile application (18), and control (16) groups were re-evaluated 8 weeks after the initial evaluation. Telerehabilitation exercise programs consisted of respiratory, aerobic, and strengthening exercises. Patient education and routine care were given to the control group. The participants' exercise capacity, lower extremity functional, dyspnea, and fatigue parameters were evaluated. Quality of life, physical activity level, anxiety, depression, and fatigue severity were also measured with questionnaires. The Mann-Whitney U test was used for pairwise comparison, and the Kruskal-Wallis test was used for triple comparison. The Wilcoxon test was used for in-group analysis.