COVID 19 tedavisi alan ve almayan bireylerde travma sonrası stres bozukluğu ve etkileyen faktörler
Post traumatic stress disorder and affecting factors in individuals receiving and not receiving COVID 19 treatment
- Tez No: 734870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KUZU, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE HORUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
COVID-19 hastalığı tanımlandığı 2019 yılından itibaren tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Bir enfeksiyon hastalığı olarak ortaya çıkan hastalık, yaygın etkileri sebebiyle, önemli bir halk sağlığı problemi olmuştur. COVID-19 hastalığının ölümcüllüğünün ve bulaşıcılığının yüksek olması, tedavi sürecinde ve sonrasındaki belirsizlikler, hastalıktan korunmak için alınan tedbirler, karantina önlemleri, yaşam rutinlerinin tamamen değişmesi gibi hastalığa özgü pek çok özellik nedeniyle bireylerin ruh sağlığıolumsuz etkilenmiştir. Bu çalışma, COVID-19 tanısı ile hastanede yatarak tedavi alan ve COVID-19 tanısı almayan bireylerde post travmatik stres bozukluğu belirtilerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılan bir vaka kontrol çalışmasıdır. Çalışmanın vaka grubunu COVID-19 tedavisi alan hastalar (109), kontrol grubunu ise aynı dönemde hastaneye başvurarak test yaptıran ve veri toplanan tarihe kadar da COVID-19 tanısı almayan (109) bireyler oluşturmuştur. Çalışmanın verileri kişisel bilgi formu ve Travmatik Stres Belirtileri Ölçeği kullanılarak telefon görüşmeleri aracılığı ile toplanmıştır. Veriler Statistical Package for the Social Scienes 22.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 disease has affected the whole world since it was defined in 2019.Emerging as an infectious disease, the disease has become an important public health problem due to its widespread effects. The mental health of individuals has been adversely affected due to many disease-specific features such as the high lethality and contagiousness of the COVID-19 disease, uncertainties during and after the treatment, measures taken to prevent the disease, quarantine measures, and a complete change in life routines. This study is a case-control study conducted to determine the symptoms of post-traumatic stress disorder and influencing factors in individuals who are hospitalized with the diagnosis of COVID-19 and who are not diagnosed with COVID-19. The case group of the study consisted of patients who received COVID-19 treatment (109), and the control group consisted of individuals who applied to the hospital in the same period and had a test and were not diagnosed with COVID-19 until the data were collected (109). The data of the study were collected through interviews using the personal information form and the Traumatic Stress Symptoms Scale. Data were analyzed using the Statistical Package for the Social Scienes 22.0program.