COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş bireylerde kas kuvveti, kas enduransı, esneklik ve dengenin değerlendirilmesi
Evaluation of muscle strength, muscle endurance, flexibility and balance in individuals after COVID-19 infection
  1. Tez No: 692982
  2. Yazar: ANIL SERTAÇ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA ÖZLEM YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; COVID-19 enfeksiyonu geçiren bireylerde kas kuvveti, kas enduransı, esneklik, denge ve yorgunluğu değerlendirmek ve sağlıklı bireyler ile karşılaştırmaktı. Çalışmaya 20-30 yaşları arasında, en az 3 ay önce hafif veya orta şiddette COVID-19 enfeksiyonu geçiren ve evde izolasyon ile ilaç tedavisi alan 59 birey ile sağlıklı 59 bireyden (kontrol) oluşan toplam 118 birey dahil edildi. Her iki gruptaki bireylerin tanımlayıcı özellikleri kaydedildi. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa form ile belirlendi. Diz ekstansiyonu ve dirsek fleksiyonu kas kuvveti dinamometre ile, gövde fonksiyonel kuvveti“sit-ups”ve“push-ups”testleri ile değerlendirildi. Kas enduransını değerlendirmek için lateral köprü testi, modifiye“Biering-Sorensen”testi, gövde fleksörleri endurans testi ve“prone bridge”testi kullanıldı. Esnekliğin değerlendirilmesi için otur uzan testi ve sırt kaşıma testi yapıldı. Tek bacak üzerinde durma testi ve fonksiyonel uzanma testi ise statik ve dinamik dengenin değerlendirilmesinde kullanıldı. Bireylerin yürüme ve koşma sırasında deneyimledikleri yorgunluk düzeyi ise Modifiye Borg Skalası'na göre puanlandı. COVID-19 geçiren bireylerin kas kuvveti, kassal endurans, esneklik ve gözler açık statik denge ile, dinamik denge değerleri sağlıklı gruptan anlamlı düzeyde düşük bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate muscle strength, muscle endurance, flexibility, balance, and fatigue in individuals who suffer COVID-19 and compare them with healthy individuals. A total of 118 individuals, aged 20-30 years, had mild or moderate COVID-19 at least three months, 59 individuals who received home isolation and medication, and 59 healthy individuals (control) were included in the study. The descriptive characteristics of the individuals were recorded. The physical activity level of the individuals was determined by the Short Form of International Physical Activity Questionnaire. The strength of knee extension and elbow flexion were evaluated with a dynamometer, and functional trunk strength was evaluated with sit-ups and push-ups tests. Lateral bridge test, modified Biering-Sorensen test, trunk flexors endurance test, and prone bridge test were used to evaluate muscle endurance. Sit and reach test and back scratch test were performed to evaluate flexibility. The one-leg stance test and the functional reach test were used to evaluate static and dynamic balance. The level of fatigue experienced by individuals during walking and running was scored according to the Modified Borg Scale. The overall muscle strength, muscular endurance, flexibility, and eyes-open static balance and dynamic balance values of individuals with COVID-19 were significantly lower than the healthy group (p0.05).