2 hafta süresince 4 °C ve -18 °C de bekletilmiş Abobotulinum toksin A çözeltisinin sıçan modelindeki etkinliği
The activity of Abobotulinum toxin A solution stored at 4°c and -18°c for 2 weeks in a rat model
  1. Tez No: 821006
  2. Yazar: MURAT AKSAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Cerrahi olmayan estetik girişimler arasında en sık uygulamalardan birisi botulinum nörotoksin (BoNT) enjeksiyonlarıdır. Botulinum nörotoksin, Clostridium botulinum isimli bir bakteri tarafından üretilerek, kas-sinir kavşağında bulunan asetilkolin salınımını bloke eder. A, B, C1, C2, D, E, F ve G olmak üzere sekiz farklı serotipi tanımlanan bu toksinlerden klinik kullanımı en sık olan serotip Botulinum nörotoksin tip A serotipidir. Bu çalışma 2 hafta süresince soğutucuda ya da dondurucuda bekletilmiş Abobotulinumtoksin A (AboBoNT A) çözeltileri ile, taze hazırlanmış çözeltinin etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada; minimum 12 haftalık, ağırlıkları 270-330 gram arasında değişen Sprague-Dawley cinsi erkek sıçanlar kullanıldı. 2 deney ve 1 kontrol grubu olarak ve her grup 6 denekten oluşacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Her grupta 6 sıçan olacak şekilde toplamda 18 adet sıçan kullanıldı. Her gruptaki denekler daha önceden belirlenmiş boyama alanları dahilinde boyandı ve numaralandırıldı. 1. gruba taze hazırlanmış, 2. Gruba 2 hafta süresince +4 °C' de bekletilmiş, 3. Gruba ise 2 hafta süresince -18 °C' de bekletilmiş AboBoNT A çözeltisi daha önceden yapılan pilot çalışmada da belirlenen şekilde sıçan kuyruk kaslarına 4 noktadan enjekte edildi. Belirlenen 4 noktanın her birine 2,5 U olacak şekilde toplamda 10 U AboBoNT A enjeksiyonu yapıldı. Tüm açısal değerlendirmeler tarafsız 3'üncü bir kişi tarafından yapılarak kaydedildi. Yapılan değerlendirmelerde KDA'nın; >90° olduğu pozisyondaki değerlendirme negatif, 60° ile 89° arasında olan pozisyonundaki değerlendirme 1 pozitif, 30° ile 59° arasında olan pozisyonundaki değerlendirme 2 pozitif ve
Özet (Çeviri)
One of the most common non-surgical aesthetic procedures is botulinum neurotoxin (BoNT) injections. Botulinum neurotoxin, produced by a bacterium called Clostridium botulinum, blocks the release of acetylcholine at the neuromuscular junction. There are eight different serotypes of this toxin identified, namely A, B, C1, C2, D, E, F, and G, with the serotype Botulinum neurotoxin type A being the most commonly used in clinical practice. This study aims to compare the efficacy of Abobotulinumtoxin A (AboBoNT A) solutions that have been stored in a refrigerator or freezer for a period of two weeks with freshly prepared solution. The study used male Sprague-Dawley rats weighing between 270 and 330 grams for a minimum of 12 weeks. They were divided into three groups: 2 experimental groups and 1 control group, with 6 subjects in each group. A total of 18 rats were used, with 6 rats in each group. The subjects in each group were painted and numbered within pre-determined areas. The first group received freshly prepared Abobotulinumtoxin A (AboBoNT A) solution, the second group received AboBoNT A solution that had been stored at +4°C for 2 weeks, and the third group received AboBoNT A solution that had been stored at -18°C for 2 weeks. The injection of AboBoNT A solution was administered to the tail muscles of the rats at four points, following the protocol determined in a previous pilot study. A total of 10 U of AboBoNT A was injected, with 2.5 U administered to each of the four designated points. All angular evaluations were recorded by a neutral third party. In the evaluations, KDA was assessed as follows: a negative evaluation for positions with KDA >90°, a positive evaluation of 1 for positions with KDA between 60° and 89°, a positive evaluation of 2 for positions with KDA between 30° and 59°, and a positive evaluation of 3 for positions with KDA