Sürekli akım sağlayan ventrikül destek cihazı uygulanan son dönem kalp yetmezliği hastalarında ortaya çıkan gastrointestinal sistem kanamalarının risk faktörlerinin retrospektif olarak belirlenmesi
Retrospective determination of risk factors for gastrointestinal system bleeding occurring in end-stage heart failure patients received continuous flow ventricular assist device
  1. Tez No: 821033
  2. Yazar: ÖZLEM BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR YAĞDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Son dönem kalp yetmezliği nedeniyle sürekli akım sağlayan ventrikül destek cihazı implante edilmiş olanolgularda ortaya çıkan gastrointestinal kanamaların rsik faktörleinin retrospektif olarak araştırlması amaçlanmıştır. HASTALAR VE YÖNTEM: Son dönem kalp yetmezliği nedeniyle 2010- 2012 yılları arsında EÜTF Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalında sürekli akım sağlayan VDC implante edilmiş olan 90 hasta bu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiş, çalışma öncesinde Ege Üniversitesi Etik Kurulu onayı alınmıştır. VDC implante edilen 90 hastanın 15'inde GİK görüldü. Bu hastaların 11'i (%73) erkek, 4'ü (%27) kadındı. Hastalarda risk faktörü olarak preoperatif ve postoperatif olmak üzere; vWF düzeyi, platelet sayıları,postoperatif aort kapak açılımı, postoperatif sağ ventrikül yetmezliği ve destek süresi araştırılmıştır. BULGULAR: Postop GİK olan ve olmayan grupta etyoloji dağılımı, DM oranı, HT oranı, HL oranı, KBY oranı, SVO oranı anlamlı (p ˃ 0,05) farklılık göstermemiştir. Postop GİK olan grupta postop 3.ay, postop 6.ay ve son ölçüm vWF değeri preop döneme göre anlamlı (p ˂ 0,05) düşüş göstermiştir. Ayrıca postop GİK olan grupta postop 3.ay vWF düşük hasta oranı postop GİK kanama olmayan gruptan anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha yüksektir. Postop GİK olan 15 hastanın 4'ünde RV yetmezliği görülmüştür. Postoperatif RV yetmezlik oranı postop GİK kanama olmayan gruptan anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha yüksek bulunmuştur. Postop GİK olan ve olmayan grupta aort kapak açılımı varlığı / yokluğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p ˃ 0,05). GİK kananma olan ve olmayan grup destek süresi anlamlı bulunmamıştır ( p ˃ 0,05). Takip sürecinde yapılan ölçümler doğrultusunda düşme eğilimi göstermiş olmasına rağmen platelet sayıları istatistiksel olarak risk teşkil etmemiştir ( p ˃ 0,05). SONUÇ: sürekli akım sağlayan VDC'da görülen GİK hayatı tehdit eden ciddi komplikasyonlardandır. Risk faktörleri hala araştırılmaktadır. Çalışmamızda kazanılmış vWF Sendromunun bu konuda en etkili parametre olduğu ancak tek etken olmadığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ventrikül destek cihazı, sürekli akım, gastrointestinal kanama, von Willebrand Sendrom, sağ ventrikül yetmezliği
Özet (Çeviri)
PURPOSE: It was aimed to retrospectively investigate the risk factors of gastrointestinal bleeding(GIB) in patients with end-stage heart failure who were implanted with a continuous flow ventricular assist device. PATIENTS AND METHODS: 90 patients who were implanted with a continuous flow VAD at the Ege University Cardiovascular Surgery Department between 2010 and 2012, due to end-stage heart failure were included in this study. The data of the patients were examined retrospectively, and ethical approval was obtained from the Ege University Ethics Committee before the study. GIB was observed in 15 of 90 patients implanted with VAD. 11 (73%) of these patients were male and 4 (27%) were female. vWF level, platelet counts, postoperative aortic valve opening, postoperative right ventricular failure and support duration were investigated as risk factors for preoperative and postoperative risk factors in patients. RESULTS: Etiological distribution, DM rate, HT rate, HL rate, CKD rate, CVE rate did not differ significantly (p ˃ 0.05) in the groups with and without postoperative GIB. In the group with postoperative GIB, postoperative 3rd month, postoperative 6th month and last measurement vWF values showed a significant decrease (p ˂ 0.05) compared to the preoperative period. In addition, the rate of patients with low vWF in the postoperative 3rd month in the group with postoperative GIB was significantly (p ˂ 0.05) higher than the group without postoperative GIB bleeding. RV failure was observed in 4 of 15 patients with postoperative GIB. The rate of postoperative RV failure was found to be significantly (p ˂ 0.05) higher than the group without postoperative GI bleeding. The presence/absence of aortic valve opening was not found to be statistically significant in the groups with and without postoperative GIC (p ˃ 0.05). The duration of support in the groups with and without GI bleeding was not found to be significant (p ˃ 0.05). Although it showed a decreasing trend in line with the measurements made during the follow-up period, platelet counts did not pose a statistical risk (p ˃ 0.05). CONCLUSION: GIB seen in continuous flow VAD patients is a serious life-threatening complication. Risk factors are still being investigated. In our study, it was determined that acquired vWF Syndrome was the most effective parameter in this regard, but not the only factor. KEYWORDS: Ventricular assist device, continuous flow, gastrointestinal bleeding, von Willebrand Syndrome, right ventricular failure