6. ve 7. sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri ve matematiksel problem çözme becerilerinin incelenmesi
Investigation 6th and 7th grade students' learning styles and mathematical problem solving skills
  1. Tez No: 821032
  2. Yazar: ÖZNUR CEYLAN CİNNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin matematiksel problem çözme becerilerinin baskın öğrenme stillerine göre farklılığı incelenmiş, bununla birlikte araştırmada 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri ile matematik not ortalamaları arasındaki ilişki, öğrencilerin problem çözme becerilerinin sınıf düzeyine, cinsiyete, anne ve baba eğitim durumuna göre farklılığı da incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Uşak il merkezinde öğrenim gören ortaokul 6. ve 7. sınıf öğrencilerinden 315 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla öğrencilerin matematiksel problem çözme becerilerini belirlemek için Salman (2012) tarafından geliştirilen“Problem Çözme Başarı Testi”, öğrencilerin baskın öğrenme stilini belirlemek için Kolb (1985) tarafından geliştirilen ve 2005 yılında revize edilen“Kolb Öğrenme Stili Envanteri”, Öğrencilerin sınıf seviyeleri, cinsiyetleri, matematik not ortalamaları, anne ve babalarının eğitim durumlarını belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanında, bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis-H testi ve Spearman Brown korelasyon katsayı analizi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre öğrencilerin problem çözme becerileri ile matematik not ortalamaları arasında orta düzeyde, pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Problem çözme başarı testinin genelinden ve problemi anlama, planı uygulama, kontrol alt testlerinden elde edilen puanların sınıf düzeyine göre 7. sınıflar lehine anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Problem çözme başarı testinin genelinden ve tüm alt testlerinden elde edilen puanların cinsiyete göre kızlar lehine anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Diğer taraftan problem çözme başarı testinin genelinden ve kontrol alt testi dışındaki tüm alt testlerinden elde edilen puanların anne eğitim durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği, problem çözme başarı testinin genelinden ve tüm alt testlerinden elde edilen puanların ise baba eğitim durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Son olarak öğrencilerin en fazla sahip olduğu baskın öğrenme stili sırasıyla değiştiren, özümseyen, yerleştiren ve ayrıştıran olarak bulunmuştur. Problem çözme başarı testinin genelinden ve problemi anlama alt testi dışındaki tüm alt testlerinden elde edilen puanların öğrenme stillerine göre anlamlı farklılık gösterdiği, ayrıştıran öğrenme stili baskın olan öğrencilerin problem çözme becerilerinin değiştiren öğrenme stili baskın olan öğrencilerin problem çözme becerilerinden daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the difference between the mathematical problem solving skills of the sixth and seventh grade middle school students according to the dominant learning styles examined, also the relationship between the sixth and seventh grade students' problem solving skills and their mathematics grade point averages, the students' problem solving skills differences according to the grade level, gender, mother's and father's educational status were examined. The sample of the study consisted of 315 secondary school 6th and 7th grade students studying in the city center of Usak. In order to collect data in the research, the“Problem Solving Achievement Test”developed by Salman (2012) to determine student's mathematical problem solving skills, the“Kolb Learning Style Inventory”developed by Kolb (1985) and revised in 2005 to determine the dominant learning style of student's and“Personal Information Form”was used to determine student's class levels, gender, mathematics grade averages, and educational status of their parents. In the analysis of data, besides descriptive statistics, t-test for independent samples, one-way analysis of variance, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis-H test and Spearman Brown correlation coefficient analysis were used. According to the findings obtained as a result of the analysis of the data, moderately positive and significant relationship was found between the students' problem solving skills and their mathematics grade point averages. It was found that the scores obtained from the general of problem solving achievement test and the subtests of understanding the problem, applying the plan, and control showed a significant difference in favor of the seventh graders according to the grade level. It was found that the scores obtained from the general of problem solving achievement test and all subtests differed significantly in favor of girls according to gender. On the other hand, it was seen that the scores obtained from the general of problem solving achievement test and all subtests except the control subtest differed significantly according to the educational status of the mother, while the scores obtained from the general of problem solving achievement test and all subtests differed significantly according to the educational status of the fathers. Finally, the dominant learning style that students have the most, respectively, was found to be diverging, assimilating, accommodating and converging. It was observed that the scores obtained from the general of problem solving achievement test and from all subtests except for the problem understanding subtest differed significantly according to learning styles, and the problem solving skills of the students with a dominant“converging”learning style were better than the problem solving skills of the students with a dominant“diverging”learning style.