Development of high efficacy and low toxicity glioblastoma multiforme (GBM) treatment models
Yüksek verim ve düşük toksisiteli glioblastoma multiforme (GBM) tedavi modellerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 821035
  2. Yazar: BÜŞRA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
One of the most common types of primary brain tumors, glioblastoma (GBM), is famous for having an aggressive character because of its relatively short median overall life of only 15 months. The gold-standard drug now used in clinics, temozolomide (TMZ), is administered after radiation and surgery to remove the tumor as part of the conventional treatment for GBM. Moreover, the biological complexity of GBM genetic phenotype and resistance that develops against TMZ are the two common challenges that limit effective treatment and, therefore, hinder achieving therapeutic outcomes. Strong interest was raised in pharmacological ascorbate based on the recent clinical research studies that reported its role in improving quality of life and extending survival in a variety of cancer types. Likewise, boron compounds are also being increasingly recognized for its anti-cancer properties. In the current study, the anti-cancer effect of Vitamin-C, sodium pentaborate pentahydrate, and their combination are addressed in the in vitro GBM models of IDH-MUT-U87 and U373MG cell lines. These compounds were examined in terms of understanding their effects on various cellular processes, including apoptosis, autophagy, cell migration, cell cycle, and DNA Damage Response (DDR). Furthermore, in the second part of the study, a combination of Olaparib and Vitamin-C was identified to exert a synergistic effect in cell toxicity measurements. Strikingly, we also observed that the combination of Vitamin-C and NaB promoted an anti-tumorigenic effect through activation of DDR signaling, induction of autophagy, and apoptosis mechanism in the IDH-MUT-U87 cell line. Finally, various combinations of these compounds exhibited anti-cancer effect via DDR and ROS-dependent signaling in the U373MG cell line. In this study, the anti-cancer effect of the combination of NaB and Vitamin-C in GBM cancer models was highlighted. The results of this study may offer an insight into the potential use of the combination of NaB and Vitamin-C as a drug to treat cancer.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM), en çok karşılaşılan primer beyin tümörlerinden biridir ve ortalama sağ kalım süresinin 15 ay gibi son derece kısa olmasından kaynaklanan agresif fenotipiyle bilinir. Standart GBM tedavisi tümör cerrahisini takip eden radyasyon ve klinikte kullanılan altın standart olan Temozolomid (TMZ) tedavilerini içerir. Ayrıca, GBM genetik fenotipinin biyolojik karmaşıklığı ve TMZ'ye karşı gelişen direnç, etkili tedaviyi sınırlayan ve dolayısıyla terapötik sonuçlara ulaşılmasını engelleyen iki yaygın zorluktur. Çeşitli kanser türlerinde yaşam kalitesini iyileştirme ve sağkalımı uzatmadaki rolünü bildiren son klinik araştırma çalışmalarına dayalı olarak farmakolojik askorbata büyük ilgi gösterildi. Benzer şekilde, bor bileşikleri da kanser önleyici özellikleriyle giderek daha fazla tanınmaktadır. Mevcut çalışmada, IDH-MUT-U87 ve U373MG hücre hatlarının in vitro GBM modellerinde Vitamin-C, sodyum pentaborat pentahidrat (NaB) ve bunların kombinasyonunun anti-kanser etkisi incelenmiştir. Bu bileşikler, apoptoz, otofaji, hücre göçü, hücre döngüsü ve DNA Hasar Tepkisi (DDR) dahil olmak üzere çeşitli hücresel süreçler üzerindeki etkilerini araştırılmıştır. Ayrıca, çalışmanın ikinci bölümünde Olaparib ve Vitamin-C kombinasyonunun hücre toksisitesi ölçümlerinde sinerjistik bir etki gösterdiği belirlendi. Çarpıcı bir şekilde, Vitamin-C ve NaB kombinasyonunun, IDH-MUT-U87 hücre hattında DDR sinyalinin aktivasyonu, otofajinin indüklenmesi ve apoptoz mekanizması yoluyla bir anti-tümorijenik etkiyi desteklediğini de gözlemledik. Son olarak, bu bileşiklerin çeşitli kombinasyonları, U373MG hücre hattında DDR ve ROS'a bağlı sinyalleşme yoluyla bir anti-tümorijenik etkiyi desteklediği gözlenmiştir. Son olarak, bu bileşiklerin çeşitli kombinasyonları, U373MG hücre hattında DDR ve ROS'a bağlı sinyalleşme yoluyla antikanser etkisi sergilediği belirlenmiştir. Bu çalışmada GBM kanser modellerinde NaB ve Vitamin-C kombinasyonunun anti-kanser etkisi vurgulanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, NaB ve Vitamin-C kombinasyonunun kanseri tedavi etmek için bir ilaç olarak potansiyel kullanımına ilişkin bir tahmin sunabilir