Hidroklorik asit çözeltisinde, yumuşak çeliğin korozyonuna, 2-amino-4-metoksi-6-metil-1,3,5-triazin maddesinin inhibisyon etkinliğinin araştırılması
Investigation of the inhibitory effectiveness of 2-amino-4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazine on the corrosion of mild steel in hydrochloric acid solution
- Tez No: 821104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞİT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada lineer polarizasyon direnci (LPR), elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EİS), potansiyodinamik polarizasyon (PD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), yüzey haritalama (EDX-mapping), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) yöntemleri kullanılarak 2-amino-4-metoksi-6-metil-1,3,5-triazin (AMT) inhibitörünün 0,5 M HCI çözeltisinde yumuşak çelik (YÇ) üzerindeki inhibisyon etkinliği araştırılmıştır. Elektrokimyasal empedans spektroskopisi ve lineer polarizasyon direnci testi, 0,5 ile 10,0 mM arasında değişen inhibitör konsantrasyonları için son derece benzer polarizasyon direnci değerleri elde edilmiştir. YÇ sıfır yük potansiyeli hesaplandı ve yüzeyin negatif yüklü olduğu tespit edilmiştir. YÇ yüzeydeki 2-amino-4-metoksi-6-metil-1,3,5-triazinin (AMT) inhibitör aktivitesini değerlendirmek için SEM ve AFM teknikleri kullanıldı. Langmuir adsorpsiyon izotermi, inhibitörün adsorpsiyon özelliklerini YÇ yüzeye en iyi şekilde uyum sağladı. 120 saatlik daldırmadan sonra, inhibe edilmiş çözelti içinde YÇ elektrodu üzerinde çok az miktarda H2 toplanır. İnhibisyon etkinliği, asit çözeltisi içeren 10,0 mM inhibitörü için % 95,7 olan elektrokimyasal empedans spektroskopisi kullanılarak hesaplandı. Ayrıca, Kads ve ∆G○ ads gibi deneyle ilişkili termodinamik değişkenler hesaplanmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the inhibition activity of 2-amino-4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazine (AMT) inhibitor on mild steel (MS) in 0.5 M HCl solution was investigated by using linear polarization resistance (LPR), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), potentiodynamic polarization (PD), scanning electron microscopy (SEM), surface mapping (EDX-mapping), energy dispersion X-ray spectroscopy methods (EDX). For inhibitor dosages ranging from 0.5 to 10.0 mM, electrochemical impedance spectroscopy and linear polarization resistance testing gave polarization resistance values that were extremely close. The surface of MS was determined to be negatively charged after the zero charge potential was computed. The inhibitory effect of 2-amino-4-methoxy-6- methyl-1,3,5-triazine (AMT) on the MS surface was studied using SEM and AFM. The Langmuir adsorption isotherm optimally matched the inhibitor's adsorption properties to the MS surface. After 120 hours, just a small amount of H2 is collected on the MS electrode in inhibited solution. Electrochemical impedance spectroscopy was used to calculate inhibition efficacy, which was 95.7% for a 10.0 mM inhibitor. Furthermore, thermodynamic variables connected with the experiment were calculated and explained, such as Kads and ∆G○ ads.