Yaşlı erkeklerde rekreasyonel futbolun bazı fiziksel, motorsal ve rekreasyonel fayda parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of recreational football on some physical, motor and recreational benefit parameters in older adults men
- Tez No: 821137
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ÜNVEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Spor, Geriatrics, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma rekreasyonel futbolun yaşlı erkeklerde vücut kompozisyonu, kas kuvveti (İKK), statik denge, fonksiyonel hareket becerisi (FHTT) ve rekreasyonel fayda (RF) düzeyleri üzerinde etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya katılan 57(65.05 ± 2.5) sedanter yaşlı erkek rastgele deney (n= 28) ve kontrol grubuna (n= 29) ayrılmıştır. Ölçümler, Ön Test-Son test eşleştirilmiş kontrol gruplu desen araştırma tekniğine göre yapıldı. Veriler DEXA, izokinetik kas dinamometresi, SportKAT 2000, FHTT ve RF ölçeği ile toplandı. Veriler iki yönlü ANOVA ve Paired Sample- t testiyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of recreational football on body composition, isokinetic muscle strength (IMS), static balance, functional movement screen (FMS) and recreational benefit (RB) levels in older men. The 57 (65.05 ± 2.5) sedentary elderly men who participated in the study were randomly divided into experimental (n= 28) and control groups (n= 29). The measurements were made according to the pretest-post-test paired control group pattern research technique. The data were collected with DEXA, isokinetic muscle dynamometer, SportKAT 2000, FMS and RB scale. The data were analyzed by two-way ANOVA and Paired Sample-t test.