Cumhuriyet Gazetesi'ne Göre Arnavutluk-İtalya siyasi ilişkileri ve Arnavutluk'ta rejim değişikliği (1926-1928)
Albania-Italy political relations and Regime Change in Albania according to Cumhuriyet Newspaper (1926-1928)
  1. Tez No: 821138
  2. Yazar: KAAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Cumhuriyet Gazetesine Göre Arnavutluk-İtalya Siyasi İlişkileri ve Arnavutluk'ta Rejim Değişikliği (1926-1928) İtalya Krallığı, kendisine vaat edilen sömürgelere sahip olabilmek için Birinci Dünya Savaşı'na İtilaf devletleri safında girmiştir. Ancak savaş boyunca kendisinden beklenen başarıyı sağlayamamıştır. Zaten İngiltere de Akdeniz'de güçlü bir İtalyan varlığını arzu etmemekteydi. Bu durum, savaş sonunda İtalya'nın kendisine vaat edilen topraklara ulaşmasını engelledi. Diğer taraftan söz konusu gelişmeler ve özellikle savaşın yarattığı olumsuzluklar, savaş sonrası dönemde İtalya'da önemli iç istikrarsızlıklara yol açtı. Farklı ideolojiler ülkede yaygınlık kazanmaya başladı. Bilhassa“Faşizm”ideolojisi geniş halk kitlelerini etkilediğinden, bu ideolojiyi benimseyenler 1922 yılında gerçekleştirdikleri hükümet darbesiyle İtalya'da yönetime el koydular. Faşistlerin en büyük amacı, İtalya'nın tekrar Roma İmparatorluğu dönemindeki gücüne kavuşması idi. Bunu sağlamak için de saldırgan bir politika izlemişler ve Akdeniz'e kıyısı olan ülkeleri genişleme bölgesi olarak görmüşlerdir. Arnavutluk ise bağımsızlığını elde ettikten sonra uzun bir süre ülkenin birliğini sağlayamadığından komşularına kıyasla her alanda geri kalmış bir ülke konumundaydı. Bu yüzden İtalya'nın genişleme siyasetini uygulamak için seçtiği ilk yer Arnavutluk olmuştur. Nitekim 1920'lerin ikinci yarısında Arnavutluk ile İtalya arasında başta siyasi ve askeri nitelikte olmak üzere birçok antlaşma imzalanmıştır. Böylelikle Arnavutluk'ta İtalyan nüfuzu hızlı bir şekilde artarken, buna paralel olarak Arnavutluk'ta önemli siyasi gelişmeler de yaşanmaya başlamıştır. Ahmet Zogu liderliğinde önce ülkede cumhuriyet rejiminin benimsenmesi ancak kısa bir süre sonra tekrar rejim değişikliğine gidilerek monarşiye dönülmesi ve Ahmet Zogu'nun kendisini kral ilan etmesi bu tarz siyasi gelişmelerin en başlıcaları olarak ifade edilebilir. Bu çalışma, Cumhuriyet gazetesinin gözünden Arnavutluk'taki“cumhuriyet”rejiminden“monarşi”rejimine geçiş sürecini ve ülkedeki İtalyan nüfuzunun bu sürece etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Arnavutluk'taki söz konusu gelişmeleri oldukça yakından takip eden Cumhuriyet Gazetesi, konu ile ilgili verdiği bilgilerle Türk kamuoyunu farklı açılardan aydınlattığı gibi Türkiye'nin Arnavutluk'taki gelişmelere bakışını da bir nevi ortaya koyduğu için tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to Cumhuriyet Newspaper, Albania-Italy Political Relations And Regime Change in Albania (1926-1928) The Kingdom of Italy entered the First World War on the side of the Allies in order to have the colonies promised to it. However, Italy could not achieve the expected success during the war. At the same time, England did not desire a strong Italian presence in the Mediterranean. This situation prevented Italy from reaching the promised land at the end of the war. On the other hand, these developments and especially the negativities caused by the war led to significant internal instability in Italy in the post-war period. Different ideologies began to gain prevalence in the country. Especially since the ideology of“Fascism”affected large masses of people, those who adopted this ideology seized power in Italy with a coup d'etat in 1922. The biggest aim of the fascists was to reconquer the lands of Roman Empire. In order to achieve this, they followed an aggressive policy and determined the countries with a coast on the Mediterranean Sea as the expansion zone. After gaining its independence, Albania could not ensure the unity of the country for a long time, so it could not develop as much as its neighbors. Therefore, Albania was the first place Italy chose to implement its enlargement policy. Thats why, in the second half of the 1920s, many agreements, primarily political and military, were signed between Albania and Italy. Thus, while the Italian influence in Albania increased rapidly, in parallel, important political events began to take place in Albania. Under the leadership of Ahmet Zogu, first the republican regime was established in the country, but after a short time the regime changed again and Ahmet Zogu declared himself king. This study aims to examine the transition process from the“republican”regime to the“monarchy”regime in Albania and the effect of Italian influence on this process in the eyes of the newspaper Cumhuriyet. Cumhuriyet Newspaper, which closely follows the aforementioned developments in Albania, has been preferred because it enlightens the Turkish public opinion from different perspectives with the information it provides on the subject, and also reveals Turkey's view of the developments in Albania.