İleri arıtım teknolojisi uygulanmış gıda endüstrisi atık sularının toksik etkisinin araştırılması
Investigation of the toxic effect of food industry wastewater treated with advanced treatment technology
- Tez No: 821156
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL MAZMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İLERİ ARITIM TEKNOLOJİSİ UYGULANMIŞ GIDA ENDÜSTRİSİ ATIK SULARININ TOKSİK ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Küresel iklim değişikliğine bağlı tatlı su kaynaklarının azalması, nüfus artışına bağlı olarak endüstriyel su tüketiminin artması atık suların tekrar kullanılabilir olmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada gıda endüstrisi atık sularının, ileri arıtım yöntemleri ile işlem görmesi sonrası akut etkisi Daphnia magna toksisite testi ile araştırılmıştır. Atık suların işlem öncesi ve işlem sonrası 24, 48 ve 72 saatlik akut toksik etkisi incelenmiş ve probit analiz yöntemi kullanılarak LC50 değerleri belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre; limon tuzu yıkama atık suyuna Ca(OH)2 ile çökeltme işlemi ve anaerobik arıtım yöntemi uygulandıktan sonra elde edilen arıtma suyunda toksik etkinin azaldığı belirlenmiştir. Ca(OH)2 ile çöktürmede 48. Saat LC50 değeri 37,2 ve anaerobik arıtım sonrası 48. Saatte LC50 değeri 32,4 olarak bulunmuştur. Susam üretim tesisi atık suyunun elektrokoagülasyon ve elektrofenton prosesleri sonucu oluşan arıtılmış suyun toksik etkisinin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE TOXIC EFFECT OF FOOD INDUSTRY WASTEWATER TREATED WITH ADVANCED TREATMENT TECHNOLOGY The decrease in freshwater resources due to global climate change and the increase in industrial water consumption due to population growth necessitate the reuse of wastewater. In this study, the acute toxicity of food industry wastewaters after treatment with advanced treatment methods was investigated using Daphnia magna toxicity test. The acute toxic effects of the wastewaters before and after treatment were examined at 24. 48. and 72 hours, and LC50 values were determined using the probit analysis method. According to the experimental results, it was determined that the toxicity decreased in the treated water obtained after the application of Ca(OH)2 precipitation and anaerobic treatment to the wastewater from lemon juice washing. The LC50 value at 48 hours for Ca(OH)2 precipitation was found to be 37,2 and after anaerobic treatment, it was found to be 32,4 at 48 hours. It was observed that the toxicity of the treated water obtained from the wastewater of the sesame production facility increased due to the electrocoagulation and electrofenton processes.