Modeling the supplier selection process for mechanical parts
Mekanik parçalar için tedarikçi seçimi modellemesi
  1. Tez No: 821162
  2. Yazar: FATİH HABACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Organizasyonların dış kaynak kullanım operasyonlarının karmaşıklığı arttıkça, satın alma kararları da daha karmaşık hale gelmektedir. Literatürde Tedarikçi Seçimi konusunda birçok geçmiş çalışma olmasına rağmen, yaygın şekilde kabul edilip her organizasyona uygun olan bir model bulunmamaktadır. Bunun nedeni, organizasyonların satın alma kararlarının kendi amaçları ve iş dünyalarının gerekliliklerine göre değişkenlik göstermesidir. Bunun yanında, tek bir organizasyon bile farklı ürünler için farklı seçim kriterlerine ve metotlarına ihtiyaç duyabilmektedir. Bu çalışmada, talaşlı imalat ile üretilen oldukça çeşitli mekanik parçalara ihtiyaç duyan bir organizasyon için bir tedarikçi seçimi modeli geliştirilmiştir. Çalışma konusu olarak seçilen organizasyon, kendi tasarladığı mekanik parçaların üretimi için dış kaynak kullanmaktadır. Operasyonların karmaşıklığının yüksek olması ve parçaların neredeyse benzersiz olması itibariyle, üretilebilirlik bu çalışma için kritik bir husus olacaktır. Bu bağlamda, yaygın olarak kullanılan kriterlerin yanında, tedarikçilerin teknik yetkinlikleri de ele alınacaktır. Bu çalışmanın kapsamı teklifleri değerlendirerek en iyi alternatifi seçmek değil, teklif istenecek firmaların kısa listesini elde edebilmektir. Buradaki motivasyon, fazla teklif almanın firmaya getirdiği faydaların yanında yol açtığı operasyonel maliyet ve iş yüküdür. Bu yüzden teklif istenecek firma kısa listesinin doğru belirlenmesi kıymetlidir. Bu çalışmada, ilgili alanda çalışan kişilerle yapılan mülakatlar neticesinde ideal bir kriter kümesi sunulmaktadır. Sonrasında bu kriterlerin önem seviyeleri de (ağırlıkları) yine satın alma personelleri tarafından belirlenmektedir. Sonraki adımda ilgili kriterler için tedarikçilerin değerlendirme yöntemleri tanımlanmaktadır. Bu değerlendirme yöntemlerinde dağıtık karar verme ve eksik veriyle karar verme gibi uzantılar kullanılmaktadır. Sonrasında, tedarikçiler ile mekanik parçalar arasında bir uyum skoru belirlenerek tedarikçi önerileri sunulmaktadır. Uyum skorları için fayda ve maliyet yaklaşımlarının yanında, hedef değer yaklaşımı da kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the complexity of outsourcing operations increases, the organizations' procurement decisions get more complicated. Although there are various previous works about supplier selection for different industries, there exists no widely accepted universal model. This is due to the fact that organizations' decisions are shaped differently according to their objectives and business environments. Moreover, even the same organization may need different selection criteria and methods for different products. In this study, a supplier selection model is developed for an organization that needs diverse mechanical parts which are produced by machining processes. We consider an organization that outsources the production operations of the mechanical part which are designed by the organization. Since the complexity of the operations is high and the parts are almost unique, manufacturability is a critical issue. Therefore, besides widely used criteria, the technical competencies of the suppliers are considered as well. The scope of this study is to determine the shortlist of the suppliers to be asked for a quote, rather than evaluation of the quotes. The motivation here is that although having more quotes is beneficial for the organization, it is a costly operation. Therefore, determining the ideal set of suppliers for a product is valuable. In this study, an ideal criteria set is determined upon interviews with professionals. Then, importance levels (i.e., weights) of the criteria are determined by the procurement staff. As the next step, evaluation procedures are defined for criteria. For the evaluation, extensions such as distributed decision-making and decision-making with missing data are used. Afterward, a fitting score is found for supplier and mechanical part pairs, on which supplier recommendations are made. For fitting scores, besides the cost and benefit perspectives on the value functions, the target value approach is utilized.