Optimizing charging costs for electric vehicles through bidirectional charging
Elektrikli araçların şarj maliyetlerinin çift yönlü şarj ile optimizasyonu
  1. Tez No: 821161
  2. Yazar: EMİRCAN ZİNCİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN BEBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Elektrikli araçlar (EV'ler), potansiyel çevresel ve ekonomik faydaları nedeniyle son zamanlarda büyük ilgi görmüştür. EV'lerin giderek daha fazla benimsenmesiyle, verimli ve uygun maliyetli şarj altyapısına duyulan ihtiyaç giderek daha önemli hale geliyor. EV'lerin şebekeden güç çekmesine ve şebekeye veya diğer uygulamalara güç sağlamasına izin veren çift yönlü şarj, EV şarjı ile ilgili bazı zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek umut verici bir teknolojidir. Bu tez, şarj maliyetlerini azaltmak için EV'ler için çift yönlü bir şarj sisteminin geliştirilmesine ve değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Bir elektrikli araç şarj kontrolörü (EVCC), batarya, şebeke ve uygulama yazılımından oluşan çift yönlü bir şarj sisteminin davranışını incelemek için Simulink ve Simscape kullanılarak bir simülasyon modeli geliştirilmiştir. Simülasyon modeli, çeşitli sistem bileşenlerinin ve kontrol stratejilerinin performansını ve etkileşimlerini araştırdı. Çalışma ayrıca, saatlik fiyatı hesaplayarak ve bunu tek yönlü ücretlendirme senaryolarıyla karşılaştırarak çift yönlü ücretlendirmeyle ilişkili potansiyel maliyet tasarruflarını da inceledi. Bu tez, ayrıntılı bir simülasyon modeli sunarak ve farklı şarj stratejilerinin performansını değerlendirerek çift yönlü EV şarjı ve şarj maliyeti optimizasyonu hakkındaki mevcut literatüre katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles (EVs) have gained much attention recently due to their potential environmental and economic benefits. With the growing adoption of EVs, the need for efficient and cost-effective charging infrastructure is becoming increasingly important. Bidirectional charging, which allows EVs to draw power from the grid and supply power back to the grid or other applications, is a promising technology that can help address some of the challenges associated with EV charging. This thesis focuses on developing and evaluating a bidirectional charging system for EVs to reduce charging costs. A simulation model was developed using Simulink and Simscape to study the behavior of a bidirectional charging system consisting of an electric vehicle charging controller (EVCC), battery, grid, and application software. The simulation model investigated the performance and interactions of various system components and control strategies. The study also examined the potential cost savings associated with bidirectional charging by calculating the hourly price and comparing it to unidirectional charging scenarios. This thesis contributes to the existing literature on bidirectional EV charging and charging cost optimization by presenting a detailed simulation model and evaluating the performance of different charging strategies.