Lorentz çokgenleri üzerine
On Lorentz polygons
- Tez No: 821168
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, afin düzlemde tanıtılabilen iki geometrik sistem olan Öklid geometrisi ile Lorentz(Minkowski) geometrisinin karşılaştırılmalı bir incelemesini yapmaktır. Yedi bölümden oluşan çalışmamızda birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tezdeki konuların tarihsel gelişimi hakkında literatür özeti verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmamıza temel oluşturan tanımlar ve teoremlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Öklid düzleminde uzaklık kavramını içeren konuların Lorentz benzerleri incelenmiştir. Beşinci bölümde Lorentz(Minkowski) düzlemindeki açılar, üçgenler, çevrel, iç ve dış teğet çemberler ile çokgenler araştırılmıştır. Altıncı ve yedinci bölümlerde tezde elde edilen bulgular ve sonuçlar kısaca özetlenmiş ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to comparative study of the geometric systems that can be introduced in the afine plane, namely Euclidean geometry and Lorentzian geometry. This thesis consist of seven chapters. The first chapter is reserved for introduction. In the second chapter, a literature summary about the historical development of the handle subjects is given. In the third chapter, the definitions and the theorems that form the basis of our study are given. In the fourth chapter, the Lorentz analogues of the subjects including the concept of distance in the Euclidean plane are examined. In the fifth chapter, the angles, the triangles, circumcircle, incircle, excircle and the polygons are investigated in the Lorentz(Minkowski) plane. In the sıxth and seventh chapters, the findings and results obtained in the thesis are summarized briefly and suggestions for possible future studies are presented.