Utilization of C-arm poses for 3D reconstruction of coronary artery tree from 2D X-ray angiograms
2B X-ray angiogramlarından 3B koroner arter damar ağacı geriçatımı için C-arm poz verilerinin kullanımı
  1. Tez No: 821167
  2. Yazar: GÜLAY YAVUZ ULUHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SERDAR GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar çağımızda en çok karşılaşılan ve tedavi edilmediğinde dünya üzerindeki ölüm oranlarının üçte birinin sebebi olarak bilinen hastalıklardır. Bu hastalıkları tedavi için temel öncelik doğru teşhis yapabilmektir. Kardiyovasküler hastalıkların teşhisinde bilgisayarlı anjiyografi tomografi (CTA), manyetik rezonans anjiyografi (MRA) gibi birçok yöntem olsa da teşhis için en çok kullanılan yöntem X-ray anjiyografi olarak karşımıza çıkmaktadır. X-ray anjiyografi görüntüler 2B damar görüntüsü sunmaktadır, tam teşhis için daha sonraki aşama da cerrahların/doktorların bu görüntüleri tecrübeleri ile yorumlayıp bir tanı koyması ve tedavi şeklini belirlemesi gerekmektedir. 2B XRA görüntüleri 3B olarak görmemizi sağlayan teknolojileri kullanmak, bu hastalıkların teşhisini kolaylaştırabilir. Literatürde koroner arter ağacının 3B geri çatımı ile ilgili birçok araştırma bulunmaktadır, ancak bunlar genellikle analitik çözümler önermektedir. Bu tezde hem kalp damar hastalıklarının erken teşhis sayesinde erken tedavi edilebilmesi hem de doktorların hayatını kolaylaştırmak amacı ile sentetik olarak hazırlanmış bölütlenmiş 2B X-ray anjiyografi görüntülerini ve bu görüntülerin poz ölçümlerini kullanarak 3B sentetik koroner damar ağacı geriçatımı araştırılmıştır. 3B koroner damar ağacı elde edebilmek için, sentetik olarak hazırlanmış bölütlenmiş 2B X-ray damar görüntüleri ve bunların poz değerlerini girdi olarak verdiğimiz ve sonucunda 3B damar ağacı görüntüsü elde ettiğimiz tamamen evrişimsel sinir ağları modeli geliştirilmiştir. Bu model literatürde ilk kez bu çalışma da öne sürülmüştür. Bölütlenmiş sentetik veriler ile yapılan testler sonucunda sentetik damar ağacı başarılı bir şekilde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the most common diseases in our age and are known to be the cause of one-third of the mortality rates in the world unless they are treated. The core priority for the treatment of these diseases is to make the correct diagnosis. Although there are lots of methods such as computer tomography angiography (CTA) and magnetic resonance angiography (MRA) in the diagnosis of cardiovascular diseases, the most used method for diagnosis is X-ray angiography. X-ray angiography images provide 2D vessel images and the next step for a complete diagnosis is that surgeons/doctors interpret these images through their experiences, make a diagnosis and determine the treatment method. Diseases maybe diagnosed easily by using the 3D representation of 2D XRA technology. There are several methods proposed for 3D reconstruction of coronary artery tree in literature, but they usually make use of analytical solutions. In this thesis, it has been studied to reconstruct 3D coronary artery vessels tree by using segmented 2D X-ray angiography images and the pose values of these images. In order to obtain a 3D coronary artery vessel, a fully connected convolutional neural network model in which we present the synthetically prepared segmented 2D X-ray vessel images and their pose values as in input is proposed and a 3D vessel image has been reconstructed by the network. This model has been introduced for the first time in the literature. The synthetic 3D vessels tree has been successfully reconstructed as a result of the tests performed with the segmented synthetic data.