Lorentz düzleminde hareket geometrisi
The Mation geometry in the lorentzian plane
- Tez No: 13558
- Danışmanlar: PROF.DR. H. HİLMİ HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
LORENTZ DÜZLEMİNDE HAREKET GEOMETRİSİ (Yüksek Lisans tezi) îdris GÖRMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 1990 ÖZ Bu çalışma üç bölümden ibarettir. Birinci bölüm, diğer bölümler için gerekli temel kavramlara ayrıl mıştır. İkinci bölümde/ öklid düzleminde uzunluğuma olan bir çubuğun uç noktaları koordinat eksenleri üzerinde kalacak şekildeki hareketi tanımlanmıştır. Bu hareketin yörünge denklemi, hızları ve pol eğri leri hesaplanmıştır. Ayrıca bazı özel haller için önemli sonuçlar bulunmuştur. Son bölümde, ikinci bölümde öklid düzleminde ta nımladığımız hareketi Lorentz düzleminde ele aldık ve inceledik. İkinci bölümde bulduğumuz sonuçların ben zerlerini üçüncü bölümde de elde ettik. İkinci bölümde yörüngelere ait bulduğumuz elips ve çemberlere karşılık, üçüncü bölümde Lorentz düzle minde Lorentz çemberlerini bulduk. -ii-
Özet (Çeviri)
THE MOTION GEOMETRY IN THE LORENTZIAN PLANE (M.Sc. Thesis) tdris' GÖRMEZ GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December - 1990 ABSTRACT This study contains three sections. The first section is devoted to the basic concepts. In the second section/ we- defined the Euclidean motion of a moving line segment AB, where lenght is fixed and the and points A,B are linked to the Euclidean koordinate axes of the plane. This line segment represents the moving plane on the fixed plane. We computed the equations of the motion, of the velocities and the centrode curves. In the last section, we studied the same kind of motion on the Lorentzian plane. We obtained the. similar results as like as in the Euclidean motion. ¦iii-